REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka w stylu skandynawskim: przewodnik po estetyce duńskiej, szwedzkiej i fińskiej

  • Autor: Redakcja Łazienka.pl
  • 07 marz 2018 13:08
Łazienka w stylu skandynawskim: przewodnik po estetyce duńskiej, szwedzkiej i fińskiej
Bazą do stworzenia aranżacji utrzymanej w duńskiej, szwedzkiej lub fińskiej konwencji mogą być więc konglomeraty kwarcytowe Technistone. Fot. Technistone

Jak pokazują badania, najszczęśliwszymi ludźmi na świecie są mieszkańcy krajów Północy Europy m.in.: Danii, Szwecji i Finlandii. Jednym z czynników, który z pewnością wpływa na tak dobre samopoczucie obywateli tych państw są piękne wnętrza, w których na co dzień przebywają.

REKLAMA

Od kilku sezonów trwa fascynacja krajami Północy Europy, a przede wszystkim stylem życia i sposobem urządzania wnętrz jej mieszkańców. Jeszcze do niedawna wszyscy mówili o duńskim hygge i szwedzkim lagom, dziś głośno jest natomiast o estetyce fińskiej. Styl skandynawski został okrzyknięty hitem aranżacyjnym ostatnich miesięcy. Warto jednak rozróżnić go na najpopularniejsze konwencje: duńskie hygge, szwedzkie lagom i estetykę fińską – nowość na rynku wnętrzarskim.

Duński, szwedzki, fiński – który styl jest dla mnie?

Prostota, naturalność i funkcjonalność stylu skandynawskiego inspiruje do tworzenia jego odmian. Wśród nich można wyróżnić styl duński, szwedzki i fiński. Choć każdy z nich bazuje na estetyce rodem z Północy Europy, każdy z nich jest unikalny.

Ideą duńskiego hygge jest czerpanie radości z małych rzeczy. Filozofia ta odnosi się zarówno do stylu życia, jak i urządzania wnętrz. W przestrzeniach utrzymanych w tej konwencji dominuje biel, beże i pastele oraz dodatki kreujące klimatyczne ciepło: naturalne tkaniny, miękkie poduszki, a także blask świec oraz ognia rozpalonego w kominku.

Szwedzkie lagom można opisać natomiast słowami: „Nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Według tej koncepcji, najważniejsze jest funkcjonowanie w równowadze. W szwedzkich stylizacjach dominuje jeden odcień, będący łagodnym tłem dla barwnych dodatków oraz finezyjne połączenia tkanin i skandynawskiego wzornictwa.

Estetyka fińska czerpie zaś inspiracje z samej natury. Wnętrza zachwycają ornamentyką zwierzęcą i roślinną, a także szydełkowymi dodatkami. Tym co odróżnia styl fiński od pozostałych są kontrastujące kolory – biel łączy się z grafitem, czernią albo ciemnym brązem.

Wnętrza rodem z Północy Europy zachwycają swoim ponadczasowym pięknem, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że Duńczycy, Szwedzi oraz Finowie należą do grona najszczęśliwszych ludzi na świecie.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA