REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienkowe zwyczaje Polaków: co robimy w łazienkach?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 01 cze 2017 12:12
Łazienkowe zwyczaje Polaków: co robimy w łazienkach?
Fot. Geberit
Łazienkowe zwyczaje Polaków: co robimy w łazienkach?

Choć łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w domu, często służy nam do innych czynności niż tylko codzienna toaleta. Przekonajcie się, co w łazienkach robią Polacy!

REKLAMA

Grupa Geberit postanowiła przyjrzeć się łazienkowym zwyczajom Polaków. Wyniki przeprowadzonych badań(1) mogą zaskoczyć. Okazuje się, że łazienka potrafi na chwilę zamienić się między innymi w garderobę, pokój relaksu, schowek, czytelnię, a nawet budkę telefoniczną.

Odwieczna walka płci

Panowie, czy znacie to uczucie kiedy wstajecie rano i chcecie skorzystać z łazienki, a Wasza partnerka dopiero suszy włosy. Drogie Panie, czy przypominacie sobie sytuację, gdy właśnie bierzecie do ręki tusz, a Wasz partner dobija się do drzwi łazienki, bo pilnie musi skorzystać z toalety? To codzienne, poranne sceny w wielu polskich domach. Jeśli dojdą do tego inni domownicy, a zwłaszcza dzieci, kolejka znacznie się wydłuża. Jednak badani w pytaniu o to, która osoba w związku, spędza więcej czasu w łazience, zgodnie twierdzili, że są to kobiety. Prawie połowa pań wskazała na siebie, również mężczyźni przeważnie typowali swoje partnerki.

Większość Polaków spędza w łazience w ciągu dnia nie więcej niż godzinę, średnia to 43 minuty. Aż 46% respondentek nie wstydzi się swoich zwyczajów i otwarcie przyznaje, że spędza w łazience ponad 45 minut dziennie. Rekordzistki, które przebywają tam ponad 60 minut w ciągu dnia, to kobiety w wieku 33-40, które mieszkają głównie w dużych miastach. W ciągu dnia mężczyźni są w łazience średnio o 10 minut krócej niż kobiety. Co ciekawe, średni czas spędzony w łazience maleje wraz z wiekiem. 

W toalecie przebywamy znacznie krócej, bo średnio 18 minut. Jednak zastanawialiście się kiedyś dlaczego w miejscach publicznych do damskiej toalety są zawsze kolejki? Również z toalety kobiety korzystają dłużej. Co dziesiąta badana osoba spędza tam w ciągu dnia więcej niż 30 minut. Najwyższy średni czas przebywania w toalecie (21 minut) dotyczy osób w grupie wiekowej 25-32 lata. Jednak od czasu spędzonego w toalecie ciekawsze jest to, o czym tam myślimy. A nasze myśli krążą głównie wokół… pracy, obowiązków i planowania dalszej części dnia. „Siedząc na toalecie myślę o zakupach, o tym co muszę jeszcze zrobić w domu i co przygotować na obiad” – stwierdza jedna z uczestniczek badania.

Łazienkowe zaskakujące czynności

Co powinno się robić w łazience, wszyscy wiemy. A co tak naprawdę w niej robimy prócz codziennej toalety i czynności higienicznych? Ponad połowa badanych Polaków (53%) w łazience się... ubiera. Ponad 40% ankietowanych rozmawia również przez telefon, ciekawe czy o miejscu swojego pobytu informują rozmówcę? Łazienka jako miejsce intymne sprawdza się znakomicie, co czwartemu respondentowi zdarzyło się uprawiać w niej seks. Osoby uczestniczące w badaniu często wykorzystują czas spędzany w łazience na czytanie, słuchanie muzyki, rozmowy z partnerem, a nawet picie porannej kawy lub herbaty. Dla części jest to pomieszczenie, w którym najlepiej trenuje się pewność siebie oraz śpiewanie. W końcu nie od dziś wiadomo, że akustyka pod prysznicem jest najlepsza. Ci, którym metraż pomieszczenia na to pozwala, w łazience także ćwiczą. Podobno pompki wykonywane z rękami opartymi o wannę są bardzo skuteczne.

Okazuje się, że łazienka to idealne miejsce na to, by się zrelaksować aż dla 37% badanych i skorzystać z czasu tylko dla siebie. Ponad 10% ankietowanych udaje się do łazienki, by schować się przed innymi. Ponad połowa Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że matki chowają się w łazience, aby odpocząć. Ponad 60% kobiet jest przychylnych temu stwierdzeniu. Dla kobiet łazienka stała się „oazą spokoju” i miejscem, gdzie mogą szybko zregenerować siły.

(1) Raport „Łazienkowe zwyczaje Polaków”. Badanie zrealizowane przez agencję Zymetria techniką CAWI na osobach w wieku 25-50 lat. N=445. Realizacja badania: 21– 24.07.2016 roku.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA