Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 28 maj 2014 08:10
Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością
Miłe towarzystwo, spokój i ogień płonący na kominku to recepta na udany pobyt w saunie. Fot. Brunner
Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością
Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością
Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością
Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością
Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością
Na wakacjach w saunie – poznaj zasady i korzystaj z przyjemnością

W niemieckich i austriackich aquaparkach specjalni odźwierni często pilnują, by przed wejściem do sauny zdjąć z siebie absolutnie wszystko. Jak zachowywać się w saunie na wakacjach?

REKLAMA

W dniu, w którym jesteś w saunie, nie starzejesz się – mówi fińskie powiedzenie. Gościa obowiązują w Finlandii trzy zasady: trzeba zdjąć buty przed wejściem do domu, koniecznie wypić kawę i nigdy nie odrzucać zaproszenia. Inne fińskie przysłowie radzi: Z sauny może korzystać każdy, kto potrafi do niej dojść.

Co kraj to obyczaj

Dla Skandynawów, szczególnie Finów, sauna to instytucja narodowa. Zgodnie z tradycją, należy od niej rozpocząć budowę domu. Według danych statystycznych, 90% fińskich domów jest wyposażonych w sauny. Zaproszenie do sauny to gest gościnności i przyjaźni.
W Finlandii gość najprawdopodobniej trafi do kąpieli w temperaturze 80°C, w której wilgotność podnosi się przez polewanie wodą gorących kamieni. Szwedzi natomiast wolą niższą temperaturę, ale wyższą wilgotność.
W fińskiej saunie można się spodziewać okładania brzozowymi witkami, które – jak twierdzą znawcy sauny - nadają skórze miły zapach i pozwalają wydłużyć kąpiel o kilka minut. Wychodząc z sauny fińskiej nie zaszkodzi prysnąć wodą na rozgrzane kamienie – na szczęście i aby zadowolić mieszkające tu skrzaty. Po saunie gospodarz zaprasza na poczęstunek – bardzo często są to śledzie.
Rosjanie mają banię. Jeśli jest tradycyjna, po skorzystaniu z sauny prawdopodobnie trzeba będzie wskoczyć do jeziora (zimą – do przerębla, albo przynajmniej natrzeć się śniegiem).
W aquaparkach w Niemczech i Austrii bardzo często jednym dozwolonym strojem w saunie jest ręcznik. Po wyjściu z sauny trzeba go jednak zdjąć i wskoczyć do koedukacyjnego basenu z zimną wodą.

ABC korzystania z sauny

♦Polecane są 1-2 kąpiele w saunie na tydzień. Pobyt w saunie powinien być ostatnim punktem dnia, przed nim nie należy jeść obfitego posiłku, pić alkoholu, intensywnie ćwiczyć.

♦Kąpiel w saunie składa się z 2-3 cykli – trzeba na nią przeznaczyć 1,5-2 godz. Każdy cykl to nagrzanie ciała, schłodzenie i wypoczynek.

♦Bez względu na rodzaj sauny i kraj w każdej saunie obowiązuje ta sama etykieta. Bo to nie tylko kąpiel, ale także, albo przede wszystkim, miejsce duchowej odnowy, spotkań towarzyskich oraz element gościnności.

♦Do sauny raczej nie chodzi się samotnie. Kąpiel jest bowiem wydarzeniem towarzyskim i rodzinnym.


♦Zaproszenia do prywatnej sauny nie wypada odrzucić – to symbol zaufania, gościnności, okazania szacunku. Gospodarz zapewnia gościom ręczniki, szlafroki, akcesoria, np. witki brzozowe, a na zakończenie – poczęstunek.

♦W saunie nie wypada głośno rozmawiać, spierać się, jeść, czytać gazety. Rozmowy są dozwolone, ale wyłącznie ciche i na niekonfliktowe tematy.

♦Nie wolno też się śpieszyć ani rywalizować kto wytrzyma dłużej.

♦Zakazany jest flirt.

♦Jeżeli w trakcie kąpieli chce się polać kamienie wodą z olejkami zapachowymi, wypada zapytać o zdanie pozostałych uczestników kąpieli.

Zalety sauny

Lista dobrodziejstw korzystania z sauny jest bardzo długa - od hartowania organizmu i pielęgnacji cery, po choroby układu ruchu i nerwowego.
W 1937 r. powstał Fiński Związek Saunowy, który popularyzuje ideę sauny oraz kształtuje jej pozytywny wizerunek. Od 1999 r. istnieje także jej polski odpowiednik.
Od setek lat kąpiel w saunie jest skutecznym sposobem hartowania, przywracania zdrowia fizycznego i psychicznego oraz sposobem na życie. Przed wiekami w saunach kobiety rodziły dzieci; tutaj leczono chorych.
Obecnie i wygląd sauny, i kąpiel wygląda inaczej. Zmiany idą w kierunku komfortu. Elektryczność, elektroniczne sterowanie temperaturą i wilgotnością, solne lampy, chromoterapia, tlenoterapia, relaksacyjna muzyka to tylko niektóre nowinki uprzyjemniające kąpiel. Nadal jest jednak mnóstwo zwolenników pradawnej tradycji, dla których im bardziej prymitywna sauna, tym lepsza.
Oprócz modeli mieszkaniowych, istnieją sauny do instalacji na zewnątrz, np. w ogrodzie. Ponoć każda, jak wino, ma inny, charakterystyczny zapach.

Rysunki: Agnieszka Kubasik


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA