REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesna łazienka: obalamy mity dotyczące szkła

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 20 lip 2016 09:41
Nowoczesna łazienka: obalamy mity dotyczące szkła
Fot. Aquaform
Nowoczesna łazienka: obalamy mity dotyczące szkła
Nowoczesna łazienka: obalamy mity dotyczące szkła

Łatwo się brudzi, jest kruche i niebezpieczne - istnieje wiele mitów na temat szkła w łazience. Obalamy wszystkie z nich!

REKLAMA

Szkło, obok betonu i stali, jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. Mimo zalet tego surowca, wielu z nas powstrzymuje się przed jego wykorzystaniem w łazienkowych aranżacjach w obawie o bezpieczeństwo i funkcjonalność. Czy słusznie?

Obserwując nowo powstające budynki, nietrudno zauważyć, że szkło jest tworzywem bardzo chętnie stosowanym przez architektów. We współczesnym budownictwie jest wykorzystywane nie tylko w roli okien, ale także ścian, podłóg, sufitów, blatów, przegród oraz rozmaitych elementów mebli i wyposażenia wnętrz.

Z prognozy światowego zapotrzebowania na ten materiał wynika, że będzie go wokół nas coraz więcej – do 2019 roku popyt na szklane tafle wzrośnie o 7,3% w skali roku. Czy ich popularność to kwestia lekkomyślnego podążania za modą czy też racjonalny wybór? Czy remontując łazienkę, warto brać pod uwagę zastosowanie luksferów, szklanych przegród i kabin prysznicowych? By odpowiedzieć na te pytania, przyglądamy się kluczowym dla bezpieczeństwa i wygody właściwościom tego surowca i obalamy związane z nimi mity.

Mit 1: Szkło jest kruche i mało wytrzymałe

Każdemu chyba zdarzyło się przypadkowo zbić naczynie ze szkła albo wiszącą na choince bombkę. Nietrudno na tej podstawie stwierdzić, że jest ono kruche i mało wytrzymałe. Zrozumiałe wydają się więc obawy osób unikających zastosowania tego materiału w wystroju łazienki – szczególnie jeśli korzystają z niej dzieci. Trwałość wyposażenia wykonanego ze szkła gwarantuje jednak odpowiednia grubość tafli, sposób jej wytworzenia i rodzaj obróbki jakiej została poddana. Identyczne na pozór elementy mogą mieć zróżnicowane właściwości fizyczne, warto więc przed zakupem zweryfikować parametry wybieranego wyposażenia.

Jednym z najpewniejszych rodzajów szkła, wykorzystywanych w domowych wnętrzach, jest wariant hartowany, wyróżniający się 5-6 krotnie większą wytrzymałością na zginanie i na uderzenia niż to „zwyczajne” (fachowo zwane odprężonym). Jego właściwości mechaniczne pozostają niezmienne nawet w 250°C. Nie ma na nie wpływu temperatura poniżej zera ani jej nagłe zmiany - tafle tego rodzaju wytrzymują szok termiczny do 200°C.

Mit 2: Szkło jest niebezpieczne

Tak, jak w przypadku wytrzymałości, tak i w zakresie bezpieczeństwa - szkło szkłu nierówne. Różne jego rodzaje zachowują się w razie uderzenia zupełnie inaczej. Jeśli dojdzie do rozbicia tafli hartowanej, rozpada się ona na wiele małych kawałków. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko poważnych skaleczeń. Dlatego też szkło tego typu nazywa się bezpiecznym.

Szkło hartowane przechodzi w zakładzie produkcyjnym testy odwzorowujące sytuację przypadkowego zderzenia człowieka z szybą. Zostaje zakwalifikowane jako bezpieczne, jeśli żadna z poddanych badaniu próbek nie pęknie albo rozpadnie się na bardzo małe fragmenty bez ostrych krawędzi - mówi Aneta Dziedzina, ekspert marki Aquaform. Obowiązujące w Polsce przepisy zobowiązują do opisania szkła hartowanego nazwą producenta i numerem normy, zgodnie z którą zostały stworzone i przetestowane. Wybierając kabinę prysznicową warto więc sprawdzić oznaczenie na jej drzwiach – radzi ekspert.

Mit 3: Szkło łatwo się brudzi (i ciężko myje)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA