REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Olejek cynamonowy – aromaterapia w łazience

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 28 maj 2016 08:00
Olejek cynamonowy – aromaterapia w łazience
Fot. Shutterstock

Kąpiel z olejkiem cynamonowym pomaga m.in. przy przeziębieniu i stanach zapalnych skóry. To naturalny środek, który pięknie pachnie i dezynfekuje powietrze nie tylko w łazience.

REKLAMA

Cynamon, znany od wieków dodatek do potraw o nieco słodkawym zapachu jest sproszkowaną korą drzewa uprawianego na Sri Lance, Madagaskarze i Seszelach. Kora cynamonowa to jedna z najstarszych przypraw świata stosowanych obecnie przede wszystkim do deserów, słodyczy i ciast.

W krajach tropikalnych docenia się także antyseptyczne działanie zawartego w niej olejku, który zapobiega zatruciom pokarmowym i niestrawności. Korę cynamonową znali już Chińczycy, Egipcjanie i inne ludy starożytne. Była składnikiem kadzideł, pachnideł i pomad. W średniowieczu, podczas epidemii, pełniła funkcję lekarstwa – domy okadzano trociczkami cynamonowymi.

Warto również zauważyć, że olejek cynamonowy z kory (Cinnamonum aromaticum) stosowany jest w farmacji i stomatologii. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające i stymulujące.

Pomocny jest przy różnego rodzaju dolegliwościach: reumatyzmie, artretyzmie, przeziębieniu, grypie, infekcjach wirusowych, zaburzeniach krążenia i stanach zapalnych skóry. Olejek jest także łagodnym afrodyzjakiem. Ta niezwykła, naturalna substancja może towarzyszyć nam pod wieloma postaciami przez cały rok.


Receptury z użyciem olejku cynamonowego z kory

Przemarznięcie, uczucie zimna

Olejek cynamonowy z kory 2 krople
Olejek imbirowy 2 krople
Olejek rozmarynowy 5 kropli
Olejek mandarynkowy 1 kropla

Olejki stosować do kąpieli. Należy je wkropić do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać od 15-30 minut. Taki zabieg działa rozgrzewająco i pobudzająco.

Reumatyzm, artretyzm

Olejek cynamonowy z kory 2 krople
Olejek rozmarynowy 2 krople

Olejki należy rozpuścić w 1 łyżce oleju roślinnego i nacierać bolące miejsca 2 razy dziennie.

Dezynfekcja powietrza

Olejek cynamonowy z kory 2 krople
Olejek pomarańczowy 5 kropli
Olejek mandarynkowy 3 krople

Olejki stosować do nawaniania powietrza w kominku aromaterapeutycznym.


Warto wiedzieć

Olejek cynamonowy z kory ma silne działanie. Nie należy stosować więcej niż 2 krople na zabieg.

U osób o wrażliwej skórze przed użyciem mieszanek z olejkiem cynamonowym powinno się przeprowadzić test na podrażnienie. W tym celu kroplę olejku trzeba rozpuścić w łyżce oleju roślinnego i wetrzeć za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się czerwony odczyn, wypryski, podrażnienie lub swędzenie można stosować olejek.

Nasz ekspert

Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł Doktora Nauk Technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. Dyrektor do Spraw Badawczych Pollena-Aroma.

Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.

Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.


Fot. Shutterstock


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA