REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Olejek sosnowy na przeziębienie – domowe SPA w łazience

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 12 kwi 2016 10:50
Olejek sosnowy na przeziębienie – domowe SPA w łazience
Kąpiel z sosnowym olejkiem m.in. odświeża i wzmacnia organizm.
Olejek sosnowy na przeziębienie – domowe SPA w łazience
Olejek sosnowy na przeziębienie – domowe SPA w łazience

Kilka kropel olejku sosnowego dodanego do kąpieli czy inhalacji pomaga w leczeniu przeziębienia i kataru. Oto kilka prostych przepisów.

REKLAMA

Olejek sosnowy otrzymywany jest z igieł i gałązek sosny zwyczajnej występującej w Europie północnej, Azji i obu Amerykach. Najlepszy olejek otrzymuje się wiosną i latem. Działa pobudzająco i odświeżająco, zwiększa odporność organizmu.

Olejek sosnowy wykorzystywany jest przy leczeniu infekcji dróg oddechowych, kaszlu, astmy, grypy, zapalenia zatok, infekcji dróg moczowych, ociężałości umysłowej.

Kąpiele i masaż z użyciem olejku działają wzmacniająco i lekko pobudzająco na organizm. Dlatego polecane są osobom zmęczonym i starszym. Olejek posiada charakterystyczny świeży, leśny zapach.

Przepisy z olejkiem sosnowym na przeziębienie:

Katar i kaszel

Olejek sosnowy 3 krople
Olejek manuka 2 krople

Stosować do inhalacji raz dziennie do ustąpienia objawów. Olejki należy wkropić do miski z wrzątkiem i nachylić głowę nad roztworem przykrywając ją ręcznikiem. Opary wdychamy przez 5-10 minut.

Masaż i kąpiel z użyciem olejku sosnowego

Olejek sosnowy 3 krople
Olejek tymiankowy 2 krople

Olejki należy wkropić na jedną łyżkę stołową oleju roślinnego i wykonać miejscowy masaż klatki piersiowej, wieczorem przed snem. Taką samą mieszankę można stosować do kąpieli przed snem.

Dezynfekcja i odświeżanie powietrza

Olejek sosnowy 5 kropli
Olejek mięty pieprzowej 3 krople
Olejek goździkowy 2 krople

Olejki używać w kominku aromaterapeutycznym.

Warto wiedzieć

♦Olejek sosnowy łatwo się utlenia, dlatego należy przechowywać go w szczelnie zamkniętych butelkach, najlepiej w lodówce. Olejek utleniony o ostrym zapachu terpentyny nie może być stosowany na skórę.

♦Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

♦Już krótki pobyt w sosnowym lesie, nastraja pozytywnie i dodaje energii witalnej. Igliwie drzewa używane jest do sporządzania nalewek i wyciągów w chorobach dróg oddechowych.

♦Nalewkę ze świeżych pąków lub młodych pędów stosuje się w zaburzeniach metabolizmu.

Nasz ekspert

Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł Doktora Nauk Technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. Dyrektor do Spraw Badawczych Pollena-Aroma.

Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.

Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.


Zdjęcia: Shutterstock


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA