REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oliwka odstraszająca kleszcze – 2 domowe przepisy. Porada eksperta

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 22 kwi 2016 14:23
Oliwka odstraszająca kleszcze – 2 domowe przepisy. Porada eksperta
Oliwkę na kleszcze przygotowuje się olejków cytronellowego i miętowego na bazie oleju roślinnego, np. z pestek winogron.

Do jej zrobienia potrzebne są olejki cytronellowy oraz miętowy. Po wymieszaniu z olejem z pestek winogron lub migdałów gotową oliwką smaruje się ciało w łazience.

REKLAMA

Każdego roku poszukujemy skutecznych sposobów by poradzić sobie z wszystkim negatywnymi skutkami kontaktu z kleszczami i komarami. Najlepiej gdyby trzymały się one z daleka od nas. Dlatego drogerie i apteki proponują rozmaite środki: maści, kremy czy płyny w sprayu, które mają odstraszać insekty i pielęgnować ciało, gdy już dojdzie do pogryzienia.

Do jednych z najskuteczniejszych i zarazem bezpiecznych metod walki z owadami należy stosowanie olejków eterycznych oraz preparatów powstałych na ich bazie.

Specjalną oliwkę do smarowania skóry, chroniąca przed ukąszeniami kleszczy, łatwo przygotować w domu. Przed wyjściem do lasu, ogrodu, na łąkę najlepiej posmarować nią skórę całego ciała w łazience. Oliwka odstrasza również komary.

Naturalny preparat na kleszcze – przepis 1

♦100 ml oleju z nasion winogron
♦10 kropli olejku cytronellowego
♦8 kropli olejku mięty pieprzowej
♦2 krople olejku paczulowego

Wszystkie składniki dobrze wymieszać poprzez potrząsanie nim. Gotową oliwkę można przechowywać w zacienionym miejscu szczelnie zamkniętą.

Naturalny preparat na kleszcze – przepis 2

♦50 ml oleju z nasion winogron lub słodkich migdałów
♦po 5 kropli olejków mięty pieprzowej i cytronellowego

Wszystkie składniki dobrze wymieszać poprzez potrząsanie nim. Gotową oliwkę można przechowywać w zacienionym miejscu szczelnie zamkniętą.


Warto wiedzieć

♦Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli ochronnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.

♦Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!


Nasz ekspert

Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł Doktora Nauk Technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. Dyrektor do Spraw Badawczych Pollena-Aroma.

Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.

Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.


Zdjęcie: Shutterstock


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA