REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Osady z kamienia: znamy na nie sposób!

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 17 lis 2016 11:02
Osady z kamienia: znamy na nie sposób!
Fot. Grupa Armatura
Osady z kamienia: znamy na nie sposób!
Osady z kamienia: znamy na nie sposób!
Osady z kamienia: znamy na nie sposób!

Osady z kamienia w łazience to problem, z którym boryka się większość z nas. Przeczytajcie, jak się ich pozbyć!

REKLAMA

Problem twardej wody dotyczy przytłaczającej większości gospodarstw domowych w naszym kraju. Nie sposób bagatelizować więc jej negatywnego oddziaływania na stan techniczny domowego wyposażenia. Podpowiadamy jak radzić sobie z osadami, które wpływają nie tylko na estetykę, ale i funkcjonowanie sprzętów sanitarnych.

Białawe smugi, trudne do wyczyszczenia zacieki pojawiające się na powierzchni wyposażenia czy nierównomierny strumień – symptomy obecności twardej wody są łatwe do zauważenia. Przyczyną ich powstawania jest wysokie stężenie soli wapnia i magnezu, powodujących wytwarzanie tzw. kamienia kotłowego – uciążliwego zabrudzenia w postaci osadu.

Ich długotrwałe oddziaływanie może przyczynić się do gromadzenia się nieczystości we wnętrzu i na zewnętrznych powłokach sprzętów oraz w instalacjach. To z kolei stanowi jeden z najczęstszych powodów skrócenia żywotności urządzeń. Oprócz kwestii prawidłowego funkcjonowania, obecność twardej wody ma negatywny wpływ także na wygląd łazienkowego czy kuchennego wyposażenia. Przedstawiamy skuteczne i jednocześnie bezpieczne sposoby na usunięcie uciążliwych zabrudzeń i przywrócenie sprzętom dawnej estetyki.

Baterie sanitarne: powłoka, napowietrzacz, głowica

Z racji częstotliwości użytkowania, kamienne osady najczęściej występują w obrębie strefy umywalkowej, w tym na powierzchni armatury oraz w miejscu jej styku z ceramiką. Aby oczyścić ten element z zabrudzeń, konieczne jest zastosowanie skutecznego, ale jednocześnie delikatnego środka, który nie naruszy i nie odbarwi zewnętrznej powłoki baterii. Na jej powierzchni działanie twardej wody objawia się powstawaniem nieestetycznych smug. Łatwo usuniemy je, wykorzystując roztwór wody z płynem do naczyń, naniesiony miękką stroną gąbki. Po opłukaniu wodą, armaturę warto wypolerować do sucha bawełnianą szmatką. Nada jej to dodatkowego blasku.

Innego środka wymagać będzie proces czyszczenia napowietrzacza. Sitko montowane na końcu wylewki baterii, rozbija strumień, zwiększając jego objętość. Ten niewielki element może przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody nawet o 50%, stąd dbałość o jego stan techniczny jest bardzo istotna. By usunąć zalegające na nim osady kamienne, należy odkręcić element i włożyć do szklanki wypełnionej octem. Po upływie kilkunastu do kilkudziesięciu minut, gdy zabrudzenia ulegną rozpuszczeniu, wyciągamy napowietrzacz i opłukujemy pod bieżącą wodą. Czyste sitko ponownie mocujemy na wylewce armatury.

Jeśli w naszej łazience zamontowane są baterie termostatyczne, warto poświęcić uwagę kwestii czystości ich głowic. W przypadku styczności z twardą wodą, konserwację wyposażenia warto przeprowadzać raz na kwartał – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. Aby oczyścić wnętrze głowicy z zabrudzeń należy zakręcić główny dopływ wody, zdemontować baterię i wyciągnąć element. Korzystając z klucza nastawnego płaskiego, chwytamy go w górnej części, a kluczem żabkowym – w środkowym odcinku. Rozkręcamy i przepłukujemy w roztworze octu z wodą – dodaje ekspert. Po usunięciu kamiennego osadu, płuczemy głowicę pod bieżącą wodą i nakładamy na nią silikonowy smar.

Strefa natryskowa: kabina prysznicowa i rączka natrysku


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA