REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oświetlenie łazienki – jak zaplanować w małym wnętrzu

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 21 cze 2016 08:00
Oświetlenie łazienki – jak zaplanować w małym wnętrzu
Proj. Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz
Oświetlenie łazienki – jak zaplanować w małym wnętrzu
Oświetlenie łazienki – jak zaplanować w małym wnętrzu
Oświetlenie łazienki – jak zaplanować w małym wnętrzu
Oświetlenie łazienki – jak zaplanować w małym wnętrzu
Oświetlenie łazienki – jak zaplanować w małym wnętrzu

Mała łazienka to przestrzeń, która w kontekście oświetlenia rządzi się swoimi prawami. Potrzebne jest dobre oświetlenie do codziennych czynności. Przydaje się również oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe.

REKLAMA

Ile mocy powinniśmy przeznaczyć na oświetlenie ogólne w małej łazience? Jakie źródło światła zastosować na sześciu, a jakie na dziesięciu metrach? Jak podświetlić lustro, aby uniknąć efektu olśnienia?

W niniejszym poradniku podpowiadamy, jak utrzymać równowagę pomiędzy rolą dekoracyjną, a funkcjonalną oświetlenia w małej łazience – zarówno jeśli chodzi o dobór źródeł, jak też rozplanowanie instalacji.

Najpierw projekt

Oświetlenie w małej łazience realizuje różne funkcje. Innego światła potrzebujemy w czasie porannej toalety, a innego podczas relaksującej kąpieli w wannie. Z tego względu należy uwzględnić kilka źródeł światła o zróżnicowanych parametrach świecenia.

Już na poziomie projektu warto podzielić instalację na oddzielne obwody umożliwiające swobodne sterowanie oświetleniem ogólnym, miejscowym i dekoracyjnym. Nie zaszkodzi założyć w planie możliwie dużej liczby kontaktów i punktów oświetleniowych – lepiej je ewentualnie zaślepić, niż kuć ściany dla jednego gniazda.

Przy wyborze taśm LED, halogenów lub niektórych świetlówek konieczne jest podłączenie transformatora. Aby nie ingerował on w aranżację łazienki, urządzenie możemy schować w szafkach, suficie podwieszanym lub za innymi osłonami.

Od ogółu do szczegółu

Aby rozświetlić niedużą łazienkę, np. o powierzchni około 6 m², potrzeba co najmniej jednego ogólnego źródła światła o mocy 75 W. Wykorzystać możemy pojedynczą oprawę w formie plafoniery. Większy metraż, tj. powyżej 10 m², lepiej rozświetlać równomiernie, za pomocą kilku punktów oświetleniowych o mocy 50 W.

Jeśli ściany i podłogi projektowanego pomieszczenia będą wykańczane jasnymi, połyskliwymi okładzinami, dobrym pomysłem jest wykorzystanie opraw kierunkowych, w przypadku sufitów podwieszanych najlepiej sprawdzą się zaś oprawy punktowe.

Większą wagę, niż do mocy, przywiązuje się dziś do miary strumienia świetlnego, można przyjąć ogólną zasadę: na 1 m² oświetlenia użytkowego powinno przypadać ok. 200 lumenów. Jakie źródło światła sprawdzi się najlepiej?

Zamiast poszukiwać lamp o odpowiedniej mocy, projektantom doradzamy wybór energooszczędnych zamienników ledowych o neutralnej barwie białej 4000-4500 K – tłumaczy Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV specjalizującej się w branży oświetlenia i akcesoriów meblowych. – To czysta ergonomia. Tradycyjne halogeny 50 W z powodzeniem zastąpimy oprawami wpuszczanymi LED COB typu downlight o mocy 10 W, zachowując porównywalną miarę strumienia świetlnego i uzyskując płynne światło o dużej gęstości.

Oświetlenie strefy umywalkowej

Podczas gdy oświetlenie ogólne w łazience umożliwia podstawowe funkcjonowanie, kwestią osobną pozostaje iluminacja strefy umywalkowej, która powinna umożliwić dostrzeżenie każdego szczegółu np. podczas golenia czy nakładaniu makijażu. Światło w tej strefie powinno padać na osobę przeglądającą się w lustrze i równomiernie oświetlać całą twarz, bez tworzenia na niej cieni, ale jednocześnie bez wywoływania przykrego efektu olśnienia wzroku.

W tym celu możemy założyć kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy, na wysokości wzroku człowieka (ok. 160-170 cm od podłogi).

W tej strefie warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę barwową światła. Najlepiej wybrać światło o chłodnej, zapewniającej ostrość widzenia temperaturze (5000-6500 K) oraz wskaźniku oddawania barw minimum 80%, które wiernie odzwierciedli twarz i pomoże dostrzec wszelkie detale przy porannej toalecie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA