REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oświetlenie ledowe łazienki – jak czytać oznaczenia żarówek

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 23 maj 2016 12:00
Oświetlenie ledowe łazienki – jak czytać oznaczenia żarówek
Oświetlenie ledowe pod wanną. Proj. Magdalena Kostrzewa-Świątek, Agnieszka Zaremba. Fot. Bartosz Jarosz
Oświetlenie ledowe łazienki – jak czytać oznaczenia żarówek
Oświetlenie ledowe łazienki – jak czytać oznaczenia żarówek
Oświetlenie ledowe łazienki – jak czytać oznaczenia żarówek
Oświetlenie ledowe łazienki – jak czytać oznaczenia żarówek

To nie tylko niższe rachunki za prąd. Oświetlenie ledowe łazienki to także możliwość zastosowania efektów specjalnych. Jak czytać informacje na opakowaniach ledów, radzi ekspert firmy GTV.

REKLAMA

Jeszcze do niedawna pierwszą rzeczą, na jaką zwracaliśmy uwagę przy kupowaniu tradycyjnych źródeł światła, była ich moc. Parametr ten oznacza wartość energii elektrycznej zużytej w konkretnej jednostce czasu i jest określana w watach (W).

W przypadku opakowań dla źródeł LED, moc podaje się w dwóch wartościach: mocy rzeczywistej (pobieranej) oraz mocy odpowiadającej tradycyjnej żarówce zapewniającej taki sam strumień świetlny. Przykładowo: lampą LED o mocy 6 W z powodzeniem możemy zastąpić źródło tradycyjne o mocy 25 W, a diodą 12W – żarówkę wolframową 60 W. Parametrem towarzyszącym mocy jest prąd znamionowy, określający natężenie prądu, dla którego urządzenie zachowuje się zgodnie z jego przeznaczeniem.

Ilość światła

W przypadku lamp LED istotnym parametrem, który warto rozważyć podczas wyboru konkretnego modelu źródła jest wartość nominalnego strumienia świetlnego, wyrażanego w lumenach (lm).

Wielkość ta jasno określa ilość światła emitowanego przez dane źródło – im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa. W przypadku diod LED korzystny stosunek miary strumienia świetlnego do niezbędnej do jej uzyskania mocy przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię.

W przypadku ogólnego, górnego oświetlenia całego pomieszczenia należy stawiać na produkty o strumieniu świetlnym około 1000 lm – radzi Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV specjalizującej się w branży oświetlenia i akcesoriów meblowych. – Źródła światła o strumieniu świetlnym 100 lm możemy wykorzystać do punktowego doświetlenia niewielkich powierzchni, np. przestrzeni roboczej przy biurku czy domowego składziku.

Czas nagrzewania

Na opakowaniach źródeł światła znaleźć możemy informację mówiącą, ile czasu urządzenie potrzebuje do osiągnięcia 60% pełnego strumienia świetlnego.

O ile w przypadku oświetlenia LED wartość ta to zazwyczaj ułamki sekund, to niektóre świetlówki kompaktowe potrzebują kilka lub nawet kilkadziesiąt sekund na osiągnięcie 60% sprawności. Dlatego też warto na ten parametr zwrócić szczególną uwagę wówczas, gdy poszukujemy oświetlenia do pomieszczeń odwiedzanych sporadycznie i na krótką chwilę.

Barwa światła

Dzięki szerokiemu spektrum odcieni bieli światła, różne lampy można stosować do różnych pomieszczeń oraz do uzyskania rozmaitych efektów.

Znajdująca się na opakowaniach wartość temperatury barwowej, mierzona w Kelwinach (K), określa charakter danego światła. Im mniej Kelwinów, tym wyraźniej światło będzie wpadać w charakterystyczne żółcie i oranże.

I tak, w zakresie 2000-3500 K otrzymujemy światło ciepłe, odprężające. Światło o dziennej, neutralnej barwie białej otrzymamy za pomocą lamp o temperaturze barwowej 3500-4000 K. Zakres 4800-6500 K odpowiada z kolei barwie zimnej, intensywnej i pobudzającej koncentrację, dlatego pasuje np. do biurka, przy którym dzieci odrabiają lekcje.

Naturalne kolory

Oprócz temperatury barwowej, innym istotnym parametrem widocznym na etykietach źródeł LED jest wskaźnik oddawania barw (CRI), który mówi nam o zdolności wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA