REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Panele winylowe - także do łazienki

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 18 sty 2017 15:53
Panele winylowe - także do łazienki
Fot. Nova Technologie Obiektowe

Panele winylowe kojarzą się najczęściej z wnętrzami publicznymi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również w domu, np. w łazience.

REKLAMA

Panele laminowane zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim niskiej cenie oraz wygodzie użytkowania – szczególnie w porównaniu z podłogami drewnianymi. Nie każdy jednak wie, że jeszcze lepszą alternatywą mogą okazać się podłogi LVT, a więc płytki i panele winylowe. 

Popularność podłóg LVT (skrót od Luxury Vinyl Tiles) niewątpliwie rośnie. Trzeba przyznać, że obecnie najczęściej stosowane są one w biurach, sklepach, restauracjach, hotelach i innych miejscach publicznych. Ci jednak, którzy odkryli zalety płytek i paneli winylowych, coraz chętniej montują je także w domach. 

W dowolnym wzorze i kolorze

Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad 300 wzorów paneli winylowych – o tak różnorodnym wzornictwie nie ma nawet co marzyć w przypadku paneli laminowanych. 

"Duży wybór wzorów paneli LVT wynika m.in. z zastosowanej technologii, która pozwala nanieść na powierzchnię winylową dowolny wzór" – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe. "Panel LVT może być jednobarwny, wielokolorowy lub posiadać abstrakcyjny wzór. Istnieją także panele o fakturze 3D, które do złudzenia przypominają naturalne materiały" – podkreśla.

Jednak nie tylko wygląd nowoczesnych powierzchni LVT sprawia, że coraz częściej wygrywają one konkurencję z laminatami.

Zalety paneli winylowych

Największą zaletą tego typu powierzchni jest ich trwałość i odporność na wpływ różnorodnych czynników. Podczas gdy panele laminowane są podatne na uderzenia, to w przypadku panelu LVT nawet upuszczenie na niego ciężkiego przedmiotu nie powinno spowodować pęknięcia.

Nie oznacza to oczywiście, że takich paneli nie da się porysować lub zniszczyć w inny sposób. Ważna wiadomość jest jednak taka, że w razie konieczności panele winylowe można poddawać renowacji poprzez nanoszenie na nie specjalnych powłok poliuretanowych lub polimerowo-akrylowych.

W porównaniu z panelami laminowanymi, podłogi LVT wygrywają także pod względem izolacji akustycznej, a w niektórych spodnia warstwa wykonana jest z korka, co pozwala dodatkowo wytłumić dźwięki kroków.

"Najcichsze są panele przyklejane do podłoża, ale także te układane w formie podłogi pływającej zazwyczaj są cichsze od paneli laminowanych" – mówi dyrektor firmy Nova. "Panel LVT jest bardziej elastyczny, w związku z czym lepiej dopasowuje się do podłoża. Dzięki temu przestrzeń rezonansowa pomiędzy panelem a podłożem jest mniejsza" – wyjaśnia.

W warunkach domowych bardzo ważną zaletą paneli LVT jest to, że są one ciepłe w dotyku. PCW nagrzewa się prawie natychmiast po dotknięciu. Dobrze także przejmuje ciepło z ogrzewania podłogowego.

Ponadto, podłogi tego typu występują także w wersjach całkowicie wodoodpornych, co daje możliwość zainstalowania ich np. w kuchni lub łazience. To także stawia je na zwycięskiej pozycji w porównaniu ze standardowymi panelami laminowanymi.

Moc zalet na co dzień

W codziennym użytkowaniu niezwykle istotna jest także łatwość utrzymania czystości. Panele winylowe są odporne na zaplamienia oraz mają właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu i są stosunkowo odporne na ładunki elektryczne. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko powstawania przepięć i związanych z tym uszkodzeń sprzętu elektronicznego.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA