REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Relaks pod gwiazdami: urządzamy łazienkę na poddaszu

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 14 lut 2017 10:25
Relaks pod gwiazdami: urządzamy łazienkę na poddaszu
Fot. Okpol
Relaks pod gwiazdami: urządzamy łazienkę na poddaszu
Relaks pod gwiazdami: urządzamy łazienkę na poddaszu

Dziś, dzięki zupełnie nowemu spojrzeniu na poddasze, strych użytkowy to jedna z najbardziej atrakcyjnych lokacji na urządzenie domowej strefy SPA. Gotowi na wypoczynek pod gwiazdami?

REKLAMA

Oddzielenie hałaśliwej i tętniącej życiem strefy dziennej od tej, sprzyjającej relaksowi i wyciszeniu to marzenie niejednego posiadacza domu. Tak jasny podział wprowadza do codziennych przyzwyczajeń upragniony ład i harmonię, a że zwykle strefa aktywności i rodzinnych spotkań obejmuje pomieszczenia na parterze (tu bowiem najczęściej lokalizujemy kuchnię, salon i jadalnię), poddasze, niczym yin uzupełniające yang, to doskonałe miejsce na umieszczenie sypialni, pokoju wypoczynkowego czy łazienki i strefy SPA.

Łazienka na poddaszu to stanowczo propozycja dla marzycieli lubiących, podczas codziennej, relaksującej kąpieli patrzeć w niebo. Jednak zanim do tego relaksu dojdzie, należy krytycznie i racjonalnie spojrzeń na przestrzeń, którą dysponujemy. Choć zaaranżowanie takiego salonu SPA jest nieco trudniejsze niż wykończenie sypialni na poddaszu, szeroki wachlarz nowoczesnej ceramiki i mebli łazienkowych pozwala tworzyć naprawdę ergonomiczne a zarazem niebanalne kompozycje. Tu w szczególności liczą się centymetry – zarówno w kontekście ustawienia poszczególnych elementów, jak i wysokości, która pozwoli na swobodne z nich korzystanie.

Myśląc o łazience pod skosami w większości wypadków jej sercem stanie się wanna. Wielbiciele kabin prysznicowych pewnie nie odetchną z ulgą, ale przecież cały urok tkwi w odprężającej kąpieli pod gwiazdami, dlatego absolutnie nie ma czego żałować! Jednak wyposażenie takiego pomieszczenia to nie tylko wanna. Zanim zamontujemy pozostałe sprzęty sanitarne, pamiętajmy, że podstawą jest ich wygodne użytkowanie. Człowiek siedzący w wannie potrzebuje mniej miejsca niż osoba stojąca przy umywalce podczas porannej toalety, czy osoba kąpiąca dziecko. A różnice te mogą wynosić nawet 60 centymetrów.

Ogromne znaczenie aranżacyjne i funkcjonalne mają tu okna. Chcąc zachować najwyższy stopień prywatności postawmy na umiarkowanej wielkości przeszklenia lub, w przypadku stropodachu, niezwykle modne okna do dachów płaskich. Pamiętajmy również o wyborze materiału, któremu niestraszna będzie wszechobecna wilgoć i wahania temperatur.

Okna na poddaszu spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale i użytkową, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy niewiele miejsca. Wybierając okna połaciowe, należy zwrócić uwagę na kilka szczególnie ważnych udogodnień i parametrów. Od czego zacząć?

– Przede wszystkim od kluczowych parametrów termicznych, akustycznych oraz udogodnień użytkowych – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol. – Pierwszy, wymieniony współczynnik Uw pozwoli nam zatrzymać ciepło w pomieszczeniu, bez strat dla naszego portfela. Im mniejszy współczynnik Uw, tym lepsze właściwości termiczne posiada okno, co jest szczególnie ważne w obliczu tegorocznej zmiany przepisów budowlanych. Od roku 2017 okna połaciowe będą musiały odpowiadać współczynnikowi o wartości maksymalnej 1,3 W/m2K. Po drugie, zwróćmy uwagę na jakość wykonania, deklarowaną przez producenta odporność stolarki na wilgoć, a także współczynnik izolacyjności akustycznej, który ochroni nas przed niechcianymi odgłosami ulicy. Na koniec, choć to równie ważny element, zdecydujmy o sposobie otwierania okien. W przypadku niewielkich przestrzeni doskonale sprawdzą się okna obrotowe, które pozwolą zaoszczędzić całkiem sporo miejsca – dodaje ekspert firmy Okpol.

Poddasze to doskonałe miejsce do zorganizowania domowej strefy wypoczynku. Wystarczy trochę cierpliwości, nieco kreatywności i dużo chęci, a każdego dnia będziemy budzić się, odpoczywać i zasypiać w naprawdę doskonałym nastroju.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA