Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont łazienki: jak się do niego przygotować?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 30 maj 2017 15:40
Remont łazienki: jak się do niego przygotować?
Fot. Fotochanell
Remont łazienki: jak się do niego przygotować?
Remont łazienki: jak się do niego przygotować?
Remont łazienki: jak się do niego przygotować?

Sezon remontowy zbliża się wielkimi krokami. Już teraz warto zastanowić się, czy powinniśmy pomyśleć o odświeżeniu łazienki w te wakacje. Po czym poznać, że to już czas? Na jakiego rzędu koszty się przygotować i ile dni zarezerwować na przeprowadzenie prac?

REKLAMA

Lato zostało uznane za najlepszą porę roku na przeprowadzanie remontu przez 47% Polaków biorących udział w badaniu PAYBACK Opinion Poll. W 2016 roku modernizację domu planowało 41% respondentów. O gruntownym odnowieniu jednego z pomieszczeń myślało 32% z nich.

Jakie znaki sugerują, że ten wybór powinien paść na łazienkę? Jaką kwotę średnio przeznaczamy na jej odświeżenie i ile trwa samodzielnie prowadzony remont? Jak wybrać wyposażenie, by instalowało się je łatwo i szybko oraz by służyło nam przez długie lata?

Kiedy łazienka woła o remont?

Sygnały mówiące nam, że nadszedł czas na remont łazienki, możemy podzielić na dwa rodzaje – te dotyczące funkcjonalności urządzeń oraz ogólnej estetyki pomieszczenia. Do pierwszej grupy należą usterki, jak: mechaniczne uszkodzenia elementów wyposażenia, nieszczelna spłuczka, przeciekająca bateria czy pęknięcia na kaflach i ceramice lub odkształcenia powierzchni mebli. Drobne na pozór awarie mogą skutkować marnowaniem wody i zwiększeniem rachunków za wodę lub sprzyjać namnażaniu się potencjalnie szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. W części przypadków istnieją sposoby na punktowe poradzenie sobie z problemem (np. przez wymianę wadliwego elementu, lub uszczelnienie instalacji). Niewielkie usterki tego rodzaju, szczególnie jeśli jednocześnie występuje ich większa liczba, bywają jednak również pretekstem do gruntownego, całościowej modernizacji.

Druga kategoria obejmuje uwarunkowania o bardziej nieuchwytnym charakterze. Po kilku latach użytkowania wyposażenie może się stracić kolor, wyjść z mody lub po prostu przestać nam odpowiadać. – Przyczyną remontu bywa zarówno zmiana naszych preferencji, jak i chęć wizualnego odświeżenia pomieszczenia. Ważną motywacją jest także ochota, by wdrożyć nowsze i bardziej funkcjonalne niż stosowane dotychczas rozwiązania – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków.

Również w przypadku subiektywnej potrzeby odświeżenia łazienki istnieją proste triki, dzięki którym niewielkim nakładem pracy można odmienić jej oblicze. Jeśli jednak możemy sobie na to pozwolić, chęć wprowadzenia nowości często skutkuje gruntowną modernizacją pomieszczenia.

Na co naprawdę decydujemy się, zaczynając modernizację łazienki?

Industrial Team GfK Polonia przyjrzał się temu, jak zazwyczaj przebiega urzeczywistnienie marzenia o nowej łazience. Badacze wyodrębnili trzy etapy tego procesu. Pierwszym jest „Początkowe zagubienie”. Remont robimy raczej rzadko. W związku z tym, doświadczenia z poprzednich modernizacji nie są przekładalne na nową sytuację – zmiany na rynku postępują zbyt szybko. Kiedy już zdecydujemy się na określone produkty i przystąpimy do realizacji planu, mogą współwystępować ze sobą dwie kolejne fazy – „Dyskomfort użytkowy” i „Problemy realizacyjne”. Bałagan, dezorganizacja, przejściowy brak dostępu do łazienki, a także kłopoty z dostępnością materiałów, jakością i tempem pracy fachowców oraz przedłużający się czas trwania procesu i nieprzewidziane wydatki – wszystko to składa się emocjonalne trudy remontu. Co możemy zrobić, by uniknąć wszystkich tych nieprzyjemności?

Trafna ocena potrzebnych zasobów


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA