REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont łazienki: jak wybrać klej do płytek?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 26 sie 2016 15:36
Remont łazienki: jak wybrać klej do płytek?
Decydując się na remont łazienki marzymy o tym, że efekt końcowy będzie piękny. Tymczasem połowę sukcesu przy układaniu płytek stanowi dobrze dobrany klej. Jeśli wybierzemy właściwy, niedługo będziemy mogli cieszyć się wnętrzem jak na zdjęciu. Projekt: Marta Kilan. Fot. Bartosz Jarosz

Klej do płytek klejowi nie równy. Jak czytać oznaczenia na etykietach? Wyjaśniają eksperci.

REKLAMA

Dobór odpowiedniego kleju to połowa sukcesu przy układaniu płytek ceramicznych. Podejmując decyzję o jego zakupie należy wziąć pod uwagę rodzaj płytek, rodzaj podłoża oraz charakter pomieszczenia, w którym mają być ułożone płytki.

Dotychczas, przy różnego rodzaju pracach glazurniczych w niewielkim zakresie zwracano uwagę na parametry techniczne kleju. Często były one "kamuflowane" lub przedstawiane za pomocą niewiele mówiących symboli literowych i cyfrowych. Firma Greinplast skrupulatnie wyjaśnia klientom te parametry w specjalnym folderze, ułatwiającym trafny dobór kleju do rodzaju okładziny i podłoża. Dodatkowo, na opakowaniach klejów zamieszczono piktogramy informujące o właściwościach kleju.

Oznaczenie C1 to podstawowa przyczepność do podłoża. Kleje o parametrze C1 powinny być używane na stabilnych, nieodkształcalnych powierzchniach wewnątrz pomieszczeń. Nie sprawdzą się jednak przy ogrzewaniu podłogowym. Kleje o parametrach C2, charakteryzują się z kolei dwa razy większą przyczepnością niż kleje o parametrze C1. Mogą być stosowane na zewnątrz i wewnątrz, także na ogrzewaniu podłogowym czy na niewielkich powierzchniach balkonowych.

Kolejny symbol - T - oznacza obniżony spływ. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ popularne stały się duże, ciężkie płytki, które przy niewłaściwym doborze kleju mogą się obsuwać pod wpływem grawitacji. Parametr oznaczony literą E, dotyczy wydłużonego czasu obróbki. Wykonawca mieszając klej, ma wydłużony czas otwarty pracy do 30 minut. Symbol F z kolei, informuje o tym, że klej ma właściwość szybkiego wiązania.

W swojej ofercie firma Greinplast, posiada obecnie 9 rodzajów klejów do płytek od P10 do P90LD. Przykładowo, klej P30LD przeznaczony jest do płytek ceramicznych i gresowych, czyli do płytek o obniżonej nasiąkliwości, poniżej 3%. P40LD to klej elastyczny do płytek ceramicznych. P70LD posiada podobne parametry, ale recepturowany jest na białym cemencie, na którym można kleić np. kamienie naturalne.

W ofercie dostępny jest także klej specjalistyczny P50LD, o parametrach C2TF, czyli wysokiej przyczepności do podłoża, obniżonym spływie i szybkim wiązaniu (symbol F). Klej ten nazywany jest szybkosprawnym, co oznacza, że po 6 godzinach od przyklejenia płytek, można już taką powierzchnię użytkować. Kleje P60LD i P80LD, charakteryzują się dodatkowym parametrem - S1. To kleje o wysokiej przyczepności do podłoża, obniżonym spływie, wydłużonym czasie otwartym pracy i możliwości przyklejenia płytek czy okładzin do powierzchni odkształcalnych, np. na balkonie lub tarasie.

Wszystkie produkty marki Greinplast charakteryzują się dużym komfortem pracy i bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Większość z nich posiada dodatki ograniczające pylenie (parametr LD – Low Dust). Zapewnia to większą higienę i zmniejsza ilość kurzu podczas prac glazurniczych.

Dobierając klej do płytek nie należy sugerować się wyłącznie nazewnictwem zamieszczonym na opakowaniu. W ofercie różnych firm zaobserwować można pewne nadużycia mogące wprowadzić klienta w błąd. Najważniejsze są parametry techniczne danego produktu i to nimi należy kierować się przy wyborze produktu. Klej “superelastyczny” w nazwie, nie zawsze posiada parametry techniczne, które taką cechę potwierdzają. Dlatego należy dokładnie czytać dane zamieszczone na opakowaniu i kierować się jakością produktu, a nie tylko jego ceną.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA