REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont łazienki: pamiętajmy o silikonowaniu!

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 18 sie 2016 10:11
Remont łazienki: pamiętajmy o silikonowaniu!
Pamiętajmy, że uszczelnić silikonem należy wszystkie szczeliny na styku urządzeń sanitarnych i podłogi czy ściany. Dotyczy to również umywalek nablatowych i wpuszczanych w blat, w przypadku których przed kontaktem z wodą chronić należy drewniane lub wykonane z MDF-u meble. Projekt łazienki na zdjęciu: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz

W łazience - najczęściej na styku urządzeń sanitarnych - mogą tworzyć się czarne naloty. Przeczytajcie poradę eksperta, jak temu zapobiec.

REKLAMA

Wysoka temperatura i podwyższona wilgotność sprawiają, że czasem w łazienkach, zwłaszcza tych słabo wentylowanych, mogą pojawić się nieestetyczne, ciemne naloty. Szkodliwe dla zdrowia, a także trwałości wyposażenia wnętrz, grzyby i pleśń w łazience najczęściej dotyczą miejsc wokół urządzeń sanitarnych. Zabezpieczenie newralgicznych obszarów silikonową masą uszczelniającą pozwoli zminimalizować ryzyko rozwoju mikroorganizmów. Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven, wyjaśnia jaki silikon wybrać, by uszczelnienie w łazience było trwałe i skuteczne.

Łazienka to pomieszczenie służące w głównej mierze do codziennej higieny, dlatego też powinno być to miejsce szczególnie czyste. Panujące tam warunki nie ułatwiają jednak tego zadania. Stały kontakt z wodą i parą wodną w połączeniu z podwyższoną temperaturą stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju różnego rodzaju pleśni i grzybów. Zwłaszcza, że szczelin i zakamarków, w których rozwijać się mogą mikroorganizmy, nie brakuje.

Silikon w walce z pleśnią i grzybami

Wszystkie szczeliny na styku urządzeń sanitarnych i podłogi czy ściany powinny być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Dotyczy to również umywalek nablatowych i wpuszczanych w blat, w przypadku których przed kontaktem z wodą chronić należy drewniane lub wykonane z MDF-u meble. Ciągłe podciekanie wody pod tego typu zabudowę mogłoby doprowadzić do jej pęcznienia, a w rezultacie zniszczenia.

Do tego typu prac najlepiej wykorzystać popularne silikony. Przy ich pomocy precyzyjnie wypełnimy wszelkie szczeliny. Jest tylko jedno „ale” – nie każdy rodzaj silikonu sprawdzi się tak samo. Jeśli zależy nam na trwałym uszczelnieniu, które odporne będzie na wilgoć, należy stosować silikony sanitarne. To specjalistyczne kity uszczelniające, które dedykowane są do pomieszczeń sanitarnych i posiadają dodatkowe właściwości takie jak, środek grzybobójczy, wysoką tolerancję temperaturową oraz odporność na kontakt z chlorem czy detergentami – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven.

Zazwyczaj silikony sanitarne oparte są na octanowym systemie utwardzania. Dzięki temu wykazują bardzo dobre właściwości uszczelniające i wysoką przyczepność do różnych, przede wszystkim gładkich i równych powierzchni. Należy jednak pamiętać, że do czasu utwardzenia, są to preparaty o kwaśnym odczynie – dobrze współpracują z ceramiką, ale unikamy ich w przypadku akrylowych wanien czy metalowych przedmiotów, gdyż mogą spowodować uszkodzenie delikatnej powierzchni lub korozję – tłumaczy ekspert firmy Den Braven.

Łazienki, toalety, pralnie, prysznice czy sauny, to miejsca, które wymagają indywidualnego podejścia do wykończenia ich wnętrza. Aby były w pełni higieniczne, należy dobrze zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Silikony sanitarne pomogą stworzyć skuteczną ochronę i będą stały na straży czystości naszej łazienki.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA