REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont łazienki: wybieramy armaturę idealną

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 13 lip 2017 12:00
Remont łazienki: wybieramy armaturę idealną
Fot. Armatura Kraków
Remont łazienki: wybieramy armaturę idealną
Remont łazienki: wybieramy armaturę idealną
Remont łazienki: wybieramy armaturę idealną

Jak w szerokiej ofercie dostępnych na rynku wariantów o zróżnicowanych kształtach, materiałach i akcesoriach, wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie? Prezentujemy kilka wskazówek, które mogą ułatwić decyzję o zakupie.

REKLAMA

Dobór baterii do wykańczanej lub remontowanej łazienki to jeden z przyjemniejszych momentów kompletowania wyposażenia wnętrza. Warto jednak pamiętać, że poza walorami estetycznymi ogromne znaczenie mają czynniki decydujące o jej funkcjonalności i trwałości.

Przymierzając się do zakupu armatury, kierujemy się głównie wzornictwem i dopasowaniem estetycznym kolekcji do innych elementów wystroju. Tymczasem, warto pamiętać, że każda ze stref łazienki pełni inną rolę, a co za tym idzie – wymaga wyboru modelu baterii, której funkcjonalność ułatwi wykonanie poszczególnych czynności.

Trwałość i wygoda użytkowania baterii umywalkowej

Jednym z najintensywniej użytkowanych punktów łazienki jest strefa umywalkowa, z której – w zależności od liczby domowników – korzystamy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu razy dziennie. Z uwagi na częstotliwość eksploatacji bardzo istotna jest jakość materiałów produkcyjnych oraz solidność wykonania.

O trwałości i precyzji regulacji parametrów strumienia w dużej mierze decyduje tworzywo, z którego zbudowana jest głowica sterująca. Najmniejszą awaryjnością cechują się modele ceramiczne. Ochronę z zewnątrz, w tym odporność na negatywne działanie wilgoci, zagwarantuje natomiast chromowana powłoka zewnętrzna o antykorozyjnych właściwościach.

Kolejnym, bardzo istotnym dla wyboru odpowiedniej baterii umywalkowej czynnikiem jest oszczędność wody. Najprostszym rozwiązaniem, mającym realny wpływ na obniżenie rachunków, jest napowietrzacz.

– Specjalne sitko, montowane na wylocie wylewki, rozbija strumień powietrzem, sprawiając, że staje się on miękki i perlisty. Co ciekawe, oprócz obniżenia zużycia wody nawet o 50%, takie rozwiązanie ogranicza ryzyko rozchlapywania strumienia podczas mycia rąk – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków – Nieco bardziej kosztownym, ale wysoce funkcjonalnym wyposażeniem strefy umywalkowej są baterie bezdotykowe, sterowane automatycznie. Taki mechanizm minimalizuje ryzyko marnowania wody wynikające z nieuwagi domownika – dodaje ekspert.

Komfort w wannie

Tam, gdzie domownicy często zażywają kąpieli, istotną cechą baterii jest duża przepustowość, umożliwiająca szybkie napełnienie komory. Warto wiedzieć, że wannowa armatura dwuuchwytowa charakteryzuje się większą wydajnością niż wersje wyposażone w pojedynczą dźwignię. Dlatego też – jeśli zależy nam na szybkim uzupełnianiu wanny wodą – lepiej zakupić wariant z tej kategorii. Innym istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest także dopasowanie wagi baterii do sposobu mocowania. Szczególnie znaczenie ma to w przypadku modeli montowanych na krawędzi. By wybrany wariant nie odkształcił powłoki wanny, powinniśmy zweryfikować, czy nie jest on za ciężki – takie informacje znajdziemy wśród danych umieszczanych przez producenta na opakowaniu wyposażenia.

Decydując się natomiast na uzupełnienie łazienki o baterię podłogową, należy poświęcić szczególną uwagę dostosowaniu jej wysokości do wanny. Jej wylewka powinna sięgać komory tak, by podczas napełniania woda nie ulegała rozchlapywaniu. Dobrze więc, abyśmy jeszcze przed zakupem armatury dokładnie zweryfikowali wymiary wyposażenia strefy kąpielowej.

Szybki i bezpieczny prysznic


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA