REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Remont łazienki – zanim ułożysz płytki. Prace krok po kroku

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 02 maj 2016 12:00
Remont łazienki – zanim ułożysz płytki. Prace krok po kroku
Na dobrze przygotowanych ścianach i podłodze płytki leżą równo i mocno się trzymają.
Remont łazienki – zanim ułożysz płytki. Prace krok po kroku
Remont łazienki – zanim ułożysz płytki. Prace krok po kroku
Remont łazienki – zanim ułożysz płytki. Prace krok po kroku
Remont łazienki – zanim ułożysz płytki. Prace krok po kroku
Remont łazienki – zanim ułożysz płytki. Prace krok po kroku

To prace, które trzeba wykonać przed ułożeniem płytek. Można je zrobić osobiście albo sprawdzić, czy pamięta o nich glazurnik. Oto co radzi ekspertka marki Sopro.

REKLAMA

Estetyka, jakość, styl – tego wymaga się od współczesnej łazienki, która coraz częściej służy za domowy salon kąpielowy. W naszej oazie odprężenia i spokoju, we własnych czterech ścianach, jak nigdzie indziej krzyżują się potrzeba funkcjonalności oraz estetyki.

Dawny brodzik prysznicowy ustępuje miejsca powierzchni prysznicowej zlicowanej z posadzką, tradycyjne okładziny ceramiczne oddają pole eleganckim gresom wielkoformatowym. Remont łazienki wymaga od wykonawcy zachowania ścisłego reżimu prac.

Krok pierwszy: przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do właściwych prac remontowych, należy poczynić stosowne przygotowania.

Po odcięciu dopływu wody, wyłączeniu prądu oraz usunięciu starych instalacji, powinniśmy bardzo dokładnie ocenić stan istniejącego podłoża. Jeśli nowej okładziny nie przyklejamy na już istniejącą, to stare płytki należy zbić przy pomocy młotka i dłuta lub maszynowo za pomocą młota udarowego z odpowiednią końcówką, a luźne elementy i pozostałości usunąć.

Nowe podłoże powinno być równe, mocne, nośne, suche, wolne od rys oraz pozbawione wszelkich materiałów zmniejszających przyczepność. Duże znaczenie ma fakt, z czego wykonano stare powłoki i szpachlowania. Wszelkie jastrychy należy odpowiednio wyszlifować, odkurzyć i zagruntować.

Jastrychy cementowe, zarówno ogrzewane jak i nieogrzewane, muszą być suche – ich maksymalna dopuszczalna wilgotność resztkowa wynosi 2% CM, dlatego należy poświęcić co najmniej 28 dni na ich wysezonowanie.

Jeśli chodzi o jastrychy anhydrytowe, wartość ta wynosi maksymalnie 0,3% CM. w przypadku podłoża ogrzewanego i 0,5% wag. w przypadku nieogrzewanego. Dla jastrychów ogrzewanych (cementowych i anhydrytowych) należy dodatkowo przeprowadzić wygrzewanie przed układaniem okładziny.

Dla polepszenia przyczepności podłoże należy zagruntować odpowiednim podkładem gruntującym lub emulsją sczepną przy pomocy wałka lub pędzla. Do gruntowania podłoży o nierównomiernej lub dużej chłonności (np. jastrychów cementowych) dobrze sprawdzi się koncentrat gruntujący, który w temperaturze pokojowej wysycha już po ok. 10 minutach. W przypadku podłóg wrażliwych na wilgoć oraz podłóg ogrzewanych warto zastosować preparat epoksydowy, który został zaprojektowany specjalnie pod układanie płyt wielkoformatowych i może posłużyć jako podkład pod szpachle i kleje mineralne – tłumaczy Aleksandra Koziorowska, Product Manager w firmie Sopro.

Krok drugi: prace murarskie

Jeśli w projekcie renowacji łazienki uwzględniamy wykonanie ścianek działowych, warto wymurować je z bloczków z betonu komórkowego, który są lekkie, wytrzymałe oraz łatwo obrabialne.

Do murowania lekkich ścian i obmurówek z betonu komórkowego warto zastosować standardową zaprawę klejową. Prace zaczynamy od wlania do naczynia odmierzonej ilości wody i wsypania zaprawy. Dokładnie mieszamy zawartość, zapobiegając powstawaniu grudek. Po upływie dojrzewania (3-5 minut), mieszamy ponownie, a następnie gładką stroną kielni, lekko naciskając, nakładamy na podłoże warstwę kontaktową i ostatecznie warstwę grzebieniową przy pomocy zębatej części kielni. By uzyskać optymalną przyczepność zaprawy, bloczki powinny być wolne od kurzu i pyłu. Na ich tylną ścianę nakładamy warstwę kontaktową, a następnie osadzamy na przygotowanej wcześniej warstwie kleju. Dobijamy młotkiem i kontrolujemy układ poziomnicą. Aby uniknąć ewentualnych pęknięć, układamy kolejne bloczki naprzemiennie, pamiętając o obfitym nanoszeniu kleju na wszystkie powierzchnie styczne, w tym na boki – wyjaśnia Aleksandra Koziorowska.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA