Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 11 marz 2014 12:11
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów
Przestrzeń nad stelażem podwieszanego sedesu jest idealna na schowek. W tej łazience gościnnej maskują ją otwierane bezuchwytowo drzwiczki wykończone fototapetą. Projekt - arch. Magdalena Kuklińska. Fot. Tomasz Markowski
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów
Schowki w łazience – zobacz pomysły architektów

Pozostawione na widoku kosmetyki czy środki czystości mogą sprawiać wrażenie bałaganu. Jak zaplanować schowki małe i duże, radzi arch. Małgorzata Brewczyńska.

REKLAMA

Projektując łazienkę wielokrotnie zastanawiamy się, jak sprytnie ukryć kosmetyki, dodatkowe ręczniki, środki czystości, pralkę czy mopa. Sporo tego jest do schowania, a miejsca zawsze za mało. Już na etapie planowania sprzętów w łazience warto zastanowić się, gdzie najlepiej ulokować taki schowek.

Planowanie

Najlepiej do tego celu wykorzystać wszelkie uskoki, które wynikają z usytuowania ścian. Wbudowana w ten sposób szafka jest niemal niewidoczna i staje się nieodzownym elementem minimalistycznych wnętrz. Zagospodarowanie takiej wnęki może okazać się tańszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem, niż kupowanie eleganckiej szafki, która w dodatku nie wykorzysta całej przestrzeni.

Doskonałym schowkiem będzie przestrzeń nad zabudową stelaża podwieszanego sedesu. Możemy zabudować cały stelaż od podłogi do sufitu i wykończyć go tym samym materiałem, lub zostawić nad nim wnękę, zamykaną czy z lekkim podświetleniem.

Spory bojler, pralka czy suszarka nie będą rzucały się w oczy, jeśli i dla nich wymyślimy ciekawą zabudowę. Jeżeli dysponujemy większą łazienką, warto jest dostawić ściankę czy dwie, aby utworzyć dodatkowe miejsce na sprzęty o dużych gabarytach.

Wykonanie

W zależności od lokalizacji i charakteru schowka możemy go wykonać z płyt kartonowo-gipsowych lub meblowych. Dostępne są również gotowe schowki, np. na chusteczki czy różnego rodzaju kosze, przystosowane do wbudowania w ściany.

Warto zastanowić się, co będziemy przechowywać, aby w funkcjonalny sposób rozmieścić półki wewnątrz indywidualnie zaprojektowanego schowka. Gdy ma być w nim pralka, trzeba zaplanować instalacje wodno-kanalizacyjne. Istotna jest również głębokość schowka. Na kosmetyki i środki czystości wystarczy nawet 20-30 cm, a na ręczniki – 35-40 cm. Na pralkę trzeba przewidzieć: model typu slim - ok. 50 cm, standardowy – ok. 70 cm. Schowek może mieć charakter szafki – z drzwiami otwieranymi uchylnie, przesuwnymi czy żaluzjami, ale też carga albo szuflady.

Maskowanie

Jak zamaskować schowek czy zabudowę? Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujemy, oraz stylu, jaki chcemy nadać wnętrzu.

Jeśli chcemy ocieplić łazienkę, do wyboru mamy szeroki asortyment płyt meblowych, fornirowanych oraz lakierowanych. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu bardzo minimalistycznego efektu, możemy zastosować szkło matowe, barwione czy piaskowane. Dodatkowo szkło nada łazience lekkości i nie będzie w niej elementem dominującym.

Drzwiczki niewielkiej wnęki można zamaskować nawet płytkami ceramicznymi lub gresowymi (takimi samymi jak na ścianach obok), odpowiednio przymocowanymi do frontu szafki. Dla tych, którzy lubią kolor, proponuję tapety, fototapety oraz naklejki. Z umiarem możemy również łączyć ze sobą różne materiały. Pamiętajmy, że czasami mniej znaczy więcej.

  • O projektantce

    arch. Małgorzata Brewczyńska
     
    Absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Od 2009 r. współpracuje z magazynem Świat Łazienek i Kuchni. Prowadzi Studio Projektowania i Aranżacji Wnętrz Inventive Interiors. Projektuje wnętrza domów, mieszkań oraz budynków publicznych w Polsce i za granicą.

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA