REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 20 maj 2016 16:00
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki
Powierzchnia: około 6 m². Proj. Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki
Strefa umywalki - 7 pomysłów do małej łazienki

Mycie rąk i zębów, makijaż, przygotowanie do sprzątania innych pomieszczeń, przechowywanie – strefa umywalki to centralny punkt łazienki. Jak zadbać o jej funkcjonalność w małej łazience?

REKLAMA

Decydując się na zakup wyposażenia łazienkowego, dużą wagę przykładamy do utrzymania spójności wystroju. Dobierając sanitariaty, armaturę i meble, warto zadbać nie tylko o wizualną stronę wnętrza, ale i o wysoki poziom funkcjonalności rozwiązań, zwłaszcza w małej łazience.

Odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów może znacząco usprawnić wykonywanie czynności higienicznych. W przypadku przestrzeni umywalkowej, będącej jednym z najistotniejszych punktów łazienki, kluczowe decyzje dotyczą wyboru umywalki, baterii umywalkowej, syfonu, szafki bądź blatu, lustra oraz oświetlenia punktowego.

Czym kierować się przy aranżowaniu strefy umywalki?

Umywalka

Przy wyborze umywalki do wnętrz łazienkowych, ważną kwestią jest określenie sposobu jego użytkowania.

Jeśli umywalka ma służyć nie tylko myciu rąk czy zębów, ale także ręcznemu praniu czy pielęgnacji włosów, warto szukać modelu o szerokości ok. 55-60 cm. Charakterystyczną cechą wariantów o większych rozmiarach jest ich dopasowanie do zapewniających podparcie szafek lub blatów.

Umywalki nablatowe oraz wpuszczane w blat pozwalają na pozostawienie wokół sanitariatu dodatkowej przestrzeni na akcesoria i kosmetyki. Występują w wielu kształtach – od inspirowanych geometrią prostokątów, po owale stylizowane na dawne misy, umożliwiając dopasowanie modelu zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych w stylu retro. Modele meblowe natomiast idealnie przylegają do szafki, zapewniając wizualny ład.

Cechą równie istotną co forma i sposób montażu umywalki jest trwałość wykorzystanego w produkcji materiału. Największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz częsty kontakt z wodą i detergentami charakteryzuje się ceramika sanitarna. Tego typu tworzywo gwarantuje również łatwe utrzymanie czystości.

Wybierając konkretny wariant, warto sprawdzić, czy jego parametry są dopasowane do potrzeb użytkowników. Jeśli wśród domowników znajdują się osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, funkcjonowanie ułatwi im specjalna umywalka z wyprofilowaną przednią krawędzią.

Bateria umywalkowa

Armatura łazienkowa to element przestrzeni umywalkowej, który w największym stopniu narażony jest na negatywne czynniki. Częsty kontakt z wodą oraz intensywne użytkowanie determinują konieczność wyboru baterii wykonanej z materiałów odpornych na kamień oraz uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku korpusu i uchwytu najlepiej sprawdza się wysokogatunkowy mosiądz pokryty chromowaną powłoką zewnętrzną. Materiał ten cechuje wysoka trwałość, a dzięki uniwersalnemu, eleganckiemu wykończeniu z łatwością dopasuje się do wystroju nowoczesnych łazienek – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wśród stosowanych elementów sterujących, największą solidnością i bezawaryjnością charakteryzuje się regulator ceramiczny, gwarantujący ekonomiczny przepływ strumienia.

Armatura, nazywana często biżuterią łazienki, to element przy wyborze którego istotną rolę odgrywa również estetyka. W przypadku łazienek w stylu retro sprawdzą się modele ścienne z ozdobnymi uchwytami. Minimalistyczny wystrój podkreślą natomiast inspirowane geometrią baterie o oszczędnej formie.

Ciekawym rozwiązaniem uzupełniającym standardową armaturę umywalkową jest natrysk typu bidetta, montowany bezpośrednio przy sanitariacie. Choć jest on uznawany za alternatywę dla tradycyjnego bidetu, natrysk ten umożliwia również oczyszczenie zabłoconych butów, wygodne umycie włosów lub spłukanie czyszczonych sanitariatów.

Syfon


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA