REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Układanie płytek – jaki klej do gresu, glazury, kamionki

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 05 maj 2016 14:00
Układanie płytek – jaki klej do gresu, glazury, kamionki
Nie każda zaprawa klejowa nadaje się do powierzchni pionowych i poziomych. Fot. Haloncer
Układanie płytek – jaki klej do gresu, glazury, kamionki
Układanie płytek – jaki klej do gresu, glazury, kamionki
Układanie płytek – jaki klej do gresu, glazury, kamionki
Układanie płytek – jaki klej do gresu, glazury, kamionki
Układanie płytek – jaki klej do gresu, glazury, kamionki

Na udaną aranżację łazienki, obok wymarzonych wzorów, faktur i kolorów, składa się jednak także to, co po drugiej strony płytki – zaprawa klejowa. Jak ją dopasować do rodzaju płytek?

REKLAMA

Ceramika to materiał, który towarzyszy człowiekowi już od blisko 15 tysięcy lat, do dziś niezmiennie znajduje uznanie jako ponadczasowy element wykończenia wnętrz kuchni, łazienek czy reprezentacyjnych holi.


Jaki klej sprawdzi się przy glazurze, a jaki przy gresie? O czym warto pamiętać, dobierając zaprawę do płyt wielkoformatowych?

Odpowiednie podłoże to podstawa

Wybór właściwej zaprawy klejowej zależy od całego szeregu czynników – m.in. od rodzaju podłoża, planowanych obciążeń, przewidywanych odkształceń termicznych czy wreszcie samego miejsca zastosowania.

Nie każda zaprawa będzie się nadawała do aplikacji zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych. Przykładowo – na rynku znajdziemy kleje o półpłynnej konsystencji, które stosuje się jedynie do układania posadzek. Przy dokonywaniu wyboru należy wziąć pod uwagę także rodzaj i stan podłoża, do którego będzie montowana okładzina.

Na świeżo wykonanym, niewysezonowanym jastrychu cementowym sprawdzą się jedynie zaprawy cementowe wysokoelastyczne klasy S2 zgodne z normą PN-EN 12004. Jeśli mamy do czynienia z podłożem drewnianym lub stalowym konieczne może być zastosowanie kleju na bazie żywic reaktywnych – tłumaczy Aneta Rostek z firmy Sopro Polska. – Jeżeli chodzi o okładziny ceramiczne, podłoże pod płytki musi być odpowiednio przygotowane. Zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na okładziny gresowe i wielkoformatowe. Przed przystąpieniem do klejenia warto więc upewnić się, że podłoże jest równe, stabilne, wysezonowane, zaizolowane oraz z jakiego materiału zostało wykonane.

Choć odpowiednie podłoże to podstawa, wybór zaprawy klejowej zależy także od rodzaju okładziny – jej pochodzenia, składu, materiału, z jakiego została wykonana, właściwości technicznych, takich jak przyczepność i nasiąkliwość, a także kształtów czy wymiarów.

W obrębie wyrobów ceramicznych mamy do czynienia ze zróżnicowanymi materiałami wykończeniowymi – np. gresem, glazurą, terakotą, płytkami typu Cotto czy kamionką, od drobnej mozaiki aż po płyty wielkoformatowe. Optymalną trwałość okładziny zapewni właściwe dopasowanie do niej zaprawy klejowej.

Glazura i kamionka

Glazura i terakota to prawdopodobnie najczęściej goszczący w naszych wnętrzach materiał ceramiczny. Płytki te powszechnie uchodzą za sprawdzone, m.in. dzięki temu, że nie stwarzają większych problemów podczas montażu.

Ze względu na porowatą strukturę, okładziny z glazury i terakoty zapewniają hydraulicznie wiążącym zaprawom klejowym bardzo dobrą przyczepność. Do układania tego typu płytek z powodzeniem wykorzystywać można standardowe zaprawy cienkowarstwowe.

W przypadku montażu ceramiki na podłogach wymagane jest pełne pokrycie spodu płytki zaprawą klejową. Jest to związane z eksploatacją, w wyniku której na okładziny działają naturalne obciążenia, chociażby w postaci ruchu. Pełne pokrycie można osiągnąć, stosując tzw. „metodę kombinowaną”, polegającą na nanoszeniu zaprawy klejowej na podłoże oraz na spód płytki.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA