REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Urządzamy łazienkę dla seniora

  • Autor: Redakcja Łazienka.pl
  • 20 paź 2017 12:06
Urządzamy łazienkę dla seniora
Łazienka dla seniora z bezprogową strefą prysznica i wygodnym siedziskiem oraz dopasowaną do niego kabiną prysznicową Euphoria DWJ+S. Fot. Radaway
Urządzamy łazienkę dla seniora
Urządzamy łazienkę dla seniora
Urządzamy łazienkę dla seniora

W łazience przyjaznej seniorowi liczy się przede wszystkim łatwość poruszania się, wygoda w wykonywaniu codziennych czynności, bezpieczeństwo i… przyjemność. Projektantowi tworzącemu wnętrze dla starszej osoby, powinna przyświecać idea, że najstarsi domownicy to nie tylko osoby niepełnosprawne, lecz także bogate w doświadczenia i żądne pięknej jesieni życia.

REKLAMA

W starzejącym się społeczeństwie potrzeby seniorów stają się szczególnie ważne. Bez względu na to, czy starsza osoba wprowadza się do swoich dzieci i wnucząt, czy też woli mieszkać w pojedynkę, warto pomóc jej stworzyć wygodną i bezpieczną przestrzeń, w której będzie spędzała czas z przyjemnością.

Nowoczesna łazienka dla każdego

Jeśli uwielbiasz surowe, nowoczesne wnętrza, ucieszy cię wiadomość, że taki wystrój łazienki doskonale sprawdzi się w mieszkaniu seniora. Pierwszym krokiem do praktycznego minimalizmu będzie zlikwidowanie barier.

Zamiast wanny czy kabiny z wysokim brodzikiem, postaw na kabinę typu walk-in, czyli strefę kąpielową bez progów i schodków. Przeszkodą w komfortowym korzystaniu z łazienki może być też zbyt nisko zawieszona miska WC (według wytycznych dla niepełnosprawnych powinno się ją montować na wysokości 45-50 cm), lub za wysokie umywalki – należy umieścić je tak, by nawet osoba na wózku inwalidzkim mogła swobodnie dosięgnąć kranu.

Baterie? Jeśli chcesz wyjść naprzeciw potrzebom starszych osób, możesz wybrać ich bezdotykową wersję – pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ale odkręcanie kurków w pewnym wieku może być bolesne dla stawów. Pamiętaj też o płytkach antypoślizgowych i poręczach dla niepełnosprawnych, czyli uchwytach, które pozwolą samodzielnie korzystać z toalety czy prysznica. Mogą mieć one różne kształty, a więc pełnić nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną funkcję.

Źródło: Budvar Centrum


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • Mieszkam w domu razem z moimi rodzicami, którymi się zajmuję. Jak to osoby starszę cierpią na różne dolegliwości. Moja mama ma np. hemoroidy. żeby jej łatwiej było korzystać z toalety chciałam zamontować w domu bidet ale był to kłopot bo nie byłoby podłączenia z wodą. Ale znalazłam wzamian za to biobidet i sama go zamontowałam na sedes. Moi rodzice nie mają problemu z obsługa urządzenia bo jest w języku polskim.
    • Halina , 2017-10-24 10:06:02

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA