Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Urządzamy łazienkę z prysznicem: porady architekta

  • Autor: arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła
  • 05 paź 2017 14:48
Urządzamy łazienkę z prysznicem: porady architekta
Fot. Excellent

Jak urządzić łazienkę z prysznicem? Przeczytajcie porady arch. Małgorzaty Mataniak-Pakuły.

REKLAMA

Łazienka z prysznicem to coraz bardziej popularne rozwiązanie. I choć wydawać by się mogło, że wystarczy kupić dobrą kabinę, by ją urządzić – w rzeczywistości nie jest to takie proste. strefa prysznica to bowiem wiele trudnych wyborów i całe spectrum możliwości.

Deszczownice

Zauważam, iż od kilku lat dużą popularnością wśród moich klientów cieszą się deszczownice. Okrągłe, kwadratowe, prostokątne, mogą być zlicowane z płaszczyzną sufitu lub na ruchomym przegubie, wieloramienne lub też zainstalowane na ścianie, a nawet przypominające do złudzenia abażur lampy. Wszystkie mają wspólną cechę – dają wrażenie relaksującego i kojącego deszczu, który delikatnie masuje i jest bardzo przyjemny. Niektóre, droższe modele mają dodatkową szczelinę, na wyrzut wody w formie kaskady.

Deszczownice nie wymagają kłopotliwego czyszczenia. Większość produkowanych obecnie deszczownic oraz słuchawek wyposażonych jest w miękkie silikonowe końcówki, które wystarczy przetrzeć by usunąć z nich zbierający się kamień. Ekskluzywne modele wyposażone są w podświetlenie strumieni wody kolorowym światłem LED, lub też mogą dodatkowo rozpylać aromaty zapachowe.

Do wyboru mamy system podtynkowy - droższy i ładniejszy, oraz natynkowy z drążkiem mocowanym do ściany. Niestety system podtynkowy, w którym wszystkie rurki doprowadzające wodę pochowane są w ścianie, możliwy do zastosowania jest tylko wtedy, gdy pozwala na to grubość ściany i materiał z jakiego jest wykonana. Warto również przemyśleć system montażu deszczownicy bezpośrednio na suficie, choć zlicowana z płaszczyzną sufitu wygląda pięknie, osobiście polecam montaż na krótkim, ale jednak ruchomym przegubie, gdyż mamy możliwość ukierunkowania strumienia wody. Jeśli nie ma możliwości wkucia instalacji w ścianę to producenci armatury oferują duży wybór bardzo estetycznych i nowoczesnych pryszniców - deszczownic na drążku.

W obu systemach polecam uzupełnić deszczownicę małą podręczną słuchawką prysznicową, która nie tylko umożliwi kąpiel bez moczenia głowy, ale może mieć kilka zmiennych strumieni wody od bardzo drobnego jak mgła, do silnego służącego do masażu, a także ułatwi mycie ścian wokół prysznica.

Uwaga, dobór wielkości deszczownicy to nie tylko sprawa estetyki. Deszczownice szczególnie te bardzo duże muszą mieć stały dopływ ciepłej wody. Przy silnym strumieniu wody z dużej deszczownicy wypływa nawet do 40 l/min. Jeśli woda doprowadzona jest z niewielkiego zasobnika lub piecyka przepływowego to po kilku minutach przyjemność kąpieli może się skończyć zimnym prysznicem. Dlatego dobierając parametry deszczownicy skonsultujcie Państwo ze sprzedawcą lub doświadczonym wykonawcą, jakie parametry deszczownicy i odprowadzenia wody będą możliwe do zastosowania w Waszej łazience.

Panele prysznicowe

To rozwiązanie, kiedyś dużo bardziej popularne niż dziś, daje możliwość zmodernizowania strefy prysznica bez kosztownego remontu. Są panele prysznicowe wyposażone w deszczownice, punkty do masażu ciała, półeczki na kosmetyki a nawet radio czy termometr. Wykonane z drewna, stali lub plastiku mogą być montowane nie tylko na bocznych ścianach, ale także w narożnikach.

Z uwagi na zwiększony wyrzut ciepłej wody tak jak duże deszczownice nie zadziałają przy niewystarczającej ilości ciepłej wody i nie nadają się do łazienek z małymi piecykami przepływowymi lub małymi zasobnikami wody. Panel prysznicowy odstaje od ściany bardziej niż drążek prysznicowy i zabiera więcej miejsca, nie polecany jest więc do małych kabin, a jeśli już to tylko w narożniku.

Brodziki i odpływy


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA