REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiosenne porządki: czas na łazienkę!

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 23 marz 2016 08:32
Wiosenne porządki: czas na łazienkę!
Fot. Shutterstock

Pierwszy etap porządkowania łazienki, choć najbardziej czasochłonny, pomoże nam przywrócić wnętrzu świeżość i przejrzystość.

REKLAMA

Zbliżające się święta wielkanocne dla wielu z nas stanowią pretekst do przeprowadzenia generalnych porządków. Jak sprawnie uporać się ze sprzątaniem kuchni i łazienki - pomieszczeń, gdzie wymaga się najwyższego poziomu higieny?

Przedświąteczne porządki to dla wielu z nas nieodłączny element przygotowań do Wielkanocy. W obliczu wiosennej aury, odświeżone pomieszczenia mogą nabrać przejrzystości i nowego blasku. O ile jednak w przypadku wnętrz reprezentacyjnych – przedpokoju, salonu czy jadalni oraz przestrzeni prywatnych (jak sypialnia), najwięcej pracy wiąże się z odkurzaniem mebli, zasłon i dywanów oraz segregowaniem i uporządkowaniem akcesoriów, innego rodzaju działań wymagać będą punkty użytkowane wspólnie, takie jak łazienka i kuchnia. Z uwagi na częstotliwość i specyfikę korzystania z tego typu wnętrz, plan porządków powinien zakładać zarówno usunięcie nagromadzonych zabrudzeń, jak i przywrócenie wyposażeniu dawnego piękna. Jak się do tego przygotować?

Etap pierwszy: zakamarki

Pierwszy etap porządkowania łazienki, choć najbardziej czasochłonny, pomoże nam przywrócić wnętrzu świeżość i przejrzystość. Sprzątanie rozpoczynamy od odkurzenia miejsc trudno dostępnych, takich jak kratki wentylacyjne, załamania grzejników czy miejsca styku sanitariatów oraz mebli z podłogą. Następnie przystępujemy do umycia powierzchni kafelków oraz oczyszczenia fug, w których na skutek wysokiego poziomu wilgotności wnętrza, gromadzą się groźne dla organizmu drobnoustroje. W tym celu przyda nam się szczoteczka do zębów. Pozwoli ona dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia z wąskich szczelin. Jako środka czyszczącego można użyć roztworu wody z płynem do naczyń. W przypadku powierzchni odbarwionych lepszym rozwiązaniem będzie soda oczyszczona. Po przeprowadzeniu tych działań, łazienka nabierze świeżości i będzie gotowa do kolejnych kroków.

Etap drugi: duże sprzęty

Po wizualnym odświeżeniu wnętrza, przystępujemy do czyszczenia elementów zajmujących najwięcej miejsca, czyli wanny, kabiny prysznicowej, ceramiki oraz mebli. Pomimo trwałości materiałów, z jakich jest wykonane to wyposażenie, nieodpowiednie akcesoria i środki czystości mogą naruszyć ich zewnętrzną strukturę. – Niezwykle istotne w przypadku ceramiki łazienkowej lub mebli jest niestosowanie szorstkich gąbek lub detergentów z granulatem, które mogą porysować powłokę. Warto wykorzystać natomiast bezpieczny i delikatny roztwór wody z płynem do naczyń, który pomoże nam pozbyć się zabrudzeń, w tym pozostałości po kosmetykach czy osadów kamiennych – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W przypadku mebli łazienkowych warto pamiętać o tym, by po umyciu frontów oraz wnętrza szafek na mokro, wytrzeć je dokładnie do sucha bawełnianą szmatką. Wypolerowanie powierzchni ceramiki sprawi, że nabierze ona eleganckiego połysku – dodaje ekspert.

Ostatni krok: lśniąca armatura

Ostatnim dopełniającym efektu krokiem będzie zadbanie o czystość armatury. Zarówno w przypadku chromowanych, jak i patynowych powłok, sprawdzi się płyn do naczyń, który usunie zabrudzenia bez ryzyka odbarwienia powierzchni. Po przetarciu na mokro baterii lub rączki natrysku, obficie spłukujemy pozostałość płynu wodą, a następnie wycieramy do sucha bawełnianą szmatką. W ten sposób zyskamy pewność, że usuniemy z powierzchni armatury wszelkie smugi, nadając jej połysk.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA