REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiosenne porządki: zadbaj o łazienkę

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 14 marz 2017 12:42
Wiosenne porządki: zadbaj o łazienkę
Fot. Aquaform
Wiosenne porządki: zadbaj o łazienkę
Wiosenne porządki: zadbaj o łazienkę

Pierwsze cieplejsze dni sprzyjają gruntownym porządkom w domowej przestrzeni. Aby wpadające przez okna wiosenne promienie słońca podkreśliły blask odświeżonego mieszkania, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią sprzątanie - szczególnie w łazience, której czyszczenie bywa zmorą nawet najbardziej zdyscyplinowanych osób.

REKLAMA

Oddziaływanie wilgoci oraz kontakt łazienkowych powierzchni z wodą, licznymi kosmetykami i środkami higienicznymi sprawia, że łatwo powstają tam różne zabrudzenia. Zaschnięte plamy po kremach, osady z twardej wody, pozostałości mydła – to tylko niektóre z nieczystości jakie można zauważyć na powłokach domowego wyposażenia. Utrzymanie porządku bez ryzyka uszkodzenia poszczególnych elementów utrudnia również wielość użytych w łazience materiałów - szkła, akrylu, ceramiki czy elementów chromowanych. Podpowiadamy więc jak skutecznie, ale i bezpiecznie sprzątać to pomieszczenie.

Kamienny orzech do zgryzienia

Wapienne osady powstające w wyniku kontaktu z twardą wodą to jedno z najtrudniejszych łazienkowych zabrudzeń, które w największym stopniu dotyczy kabin prysznicowych, parawanów wannowych, a także baterii oraz ceramiki. W przypadku szkła oraz elementów chromowanych istotne jest, by do ich czyszczenia nie używać ostrych gąbek, szczotek czy silnych środków zawierających substancje ścierne. Niewłaściwa pielęgnacja bowiem nie tylko degraduje powierzchnię i prowadzi do powstawania zarysowań i mikrouszkodzeń, ale w konsekwencji ułatwia też powstawanie kolejnych zabrudzeń oraz siedlisk groźnych dla zdrowia bakterii.

Dlatego też - zarówno do czyszczenia powierzchni szklanych, jak i metalowych, poleca się używać delikatnych ściereczek z bawełny lub mikrofibry albo miękkich gąbek. Na zabrudzonych kamieniem powierzchniach najlepiej rozprowadzać przy ich pomocy delikatne środki służące do pielęgnacji konkretnych tworzyw lub stworzone samodzielnie mieszanki na bazie płynu do naczyń. W przypadku powłok szklanych, po wzięciu prysznica warto również każdorazowo usuwać nadmiar wody gumową ściągaczką, dzięki której kamień będzie osadzał się wolniej, a poziom wilgotności w pomieszczeniu ulegnie obniżeniu. 

W przypadku dostępnych w sprzedaży, gotowych płynów do mycia kabin, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one dodatkowe substancje działające ochronnie na szkło, tworząc na nim niewidoczną powłokę, która zapobiega ponownemu osadzaniu się kamienia.

- Decydując o zakupie nowej kabiny lub parawanu, warto natomiast zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada fabrycznie naniesioną powłokę ochronną DP Active, która dzięki właściwościom hydrofobowym utrudnia powstawanie osadów i w konsekwencji istotnie ułatwia czyszczenie szklanych powierzchni - radzi Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. – Na tak zabezpieczonych taflach nie będą pojawiać się nieestetyczne zacieki, które negatywnie wpływają na estetykę wnętrza i są trudne do usunięcia - dodaje ekspert.

Bardzo skuteczne i bezpieczne zarówno dla zdrowia domowników, jak i czyszczonych powierzchni są domowe środki takie jak na przykład mieszanka octu z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Świetnie sprawdzi się ona zarówno w przypadku zacieków powstałych na szybach kabiny lub parawanu, jak i osadów na ceramicznej misce podwieszanej czy kaflach. Roztwór pozostawiony na 10 minut, a następnie spłukany i wytarty do sucha, nie tylko doskonale czyści, ale również nie niesie ryzyka odbarwienia płytek czy matowienia szkła.


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA