REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 10 marz 2017 16:34
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?
Dobrze wykonana hydroizolacja to gwarant bezpiecznej i estetycznej łazienki. Fot. Sopro
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?
Zalanie łazienki - jak się przed nim uchronić?

Awaria instalacji hydraulicznej, przeciekająca pralka czy wyciek w obrębie kabiny prysznicowej – każdy z nas zapewne nie raz doświadczył stresu związanego z odkryciem nieszczelności  w  obrębie łazienki. O ile na skutki tego zdarzenia losowego nie mamy już dużego wpływu, o tyle możemy zapobiegać przyczynom ich powstawania, odpowiednio uszczelniając łazienkę.

REKLAMA

Remont czy budowa nowej łazienki to bardzo odpowiedzialne zadanie wykonawcze – pomieszczenie to należy do trudnych i newralgicznych, zwłaszcza w obliczu ciągłego obciążenia wilgocią i podatności na awarię sprzętów AGD. W przypadku pozbawionej uszczelnienia powierzchni nawet zwykła, codzienna eksploatacja może doprowadzić do przesączania się wody poprzez spoiny aż do warstw pod płytkami, dlatego inwestycja w hydroizolację powinna być jednym z najważniejszych punktów wykonawczych. Co nas czeka jeśli o niej zapomnimy?

Kosztowne skutki awarii

Nieprzyjemny zapach, naruszona struktura fug, nieestetyczne zacieki czy uszkodzone płytki – to typowe objawy, które powinny zaniepokoić każdego właściciela mieszkania, nawet jeśli wcześniej nie zauważył żadnych niepokojących symptomów podczas codziennego użytkowania łazienki. Zdarza się bowiem, że do awarii dochodzi poza zasięgiem naszego wzroku – w zabudowanych rurach, ukrytych wężach odprowadzających czy obszarach zabezpieczonych płytkami ceramicznymi. Zauważona zbyt późno spowoduje falę następujących po sobie zniszczeń, zaczynając od osłabienia trwałości podłoża, wypłukiwania spoiwa ze szczelin fugowych, niszczenia betonu, a ostatecznie nawet degradację całego podłoża, zwłaszcza jeśli zostało wykonane z masy gipsowej, bloczków gazobetonowych lub płyt gipsowo-kartonowych. Dodatkowo, całemu procesowi towarzyszy nieprzyjemny zapach spowodowany rozwojem pleśni i niebezpiecznych dla zdrowia grzybów, które w szybkim tempie mogą rozprzestrzenić po całym mieszkaniu.

Przywrócenie łazienki do poprzedniego stanu bywa czasochłonne i kosztowne. Po pierwsze należy dokładnie oczyścić i osuszyć ściany, co w przypadku wyboru metody naturalnej, czyli popularnego wietrzenia, może w naszym klimacie trwać nawet kilka tygodni, nie dając gwarancji dobrze przeprowadzonego procesu schnięcia. W tej sytuacji niezbędny może okazać się profesjonalny osuszacz, który absorbuje wilgoć ze ścian i dba o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu. Koszt wynajęcia urządzenia to kilkaset złotych, zaś kupna – nawet kilka tysięcy. Osuszanie podłogi może niestety wymagać demontażu okładziny, dlatego ocenę powstałych szkód zostawmy specjalistom.

W obu przypadkach zalane pomieszczenie będzie wymagało dezynfekcji zapobiegającej dalszemu rozwojowi grzybów i pleśni. Eliminację drobnoustrojów można wykonać za pomocą profesjonalnych preparatów chemicznych, pamiętając przy tym o odpowiedniej wentylacji i ochronie dróg oddechowych. W przypadku nawracającego problemu zaleca się wykonanie pomiaru wilgotności, bowiem przyczyna zagrzybienia pomieszczenia może kryć się głęboko za fasadami.

W zależności od poziomu zniszczeń będziemy mieć przed sobą etap prac wykończeniowych – odpowiednie przygotowanie podłoża, uszczelnienie powierzchni pod płytkami, stref mokrych i wilgotnych, położenie nowej glazury lub wymianę uszkodzonych płytek oraz renowację fug.

Dla jednych podłoga, dla innych sufit

Uszkodzenia w naszej łazience to często dopiero początek przygody remontowej, należy bowiem pamiętać, że to, co dla nas jest podłogą, dla naszego sąsiada jest sufitem, a nierzadko zdarza się, że oprócz szkód własnych mamy do czynienia z zalaniem łazienki znajdującej się w tym samym pionie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA