REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Żelazko parowe, żelazko z generatorem pary czy generator - które urządzenie wybrać?

 • Autor: Anna Sołomiewicz
 • 09 maj 2017 15:34
Żelazko parowe, żelazko z generatorem pary czy generator - które urządzenie wybrać?
Fot. Shutterstock
Żelazko parowe, żelazko z generatorem pary czy generator - które urządzenie wybrać?
Żelazko parowe, żelazko z generatorem pary czy generator - które urządzenie wybrać?

Żelazko to niezbędne urządzenie w każdym gospodarstwie domowym. Mogłoby się wydawać, że jego wybór jest prosty i oczywisty, tymczasem na rynku do wyboru mamy kilka rodzajów tego typu urządzeń. Zwykłe żelazka parowe, żelazka z generatorem pary czy generatory pary - jak wybrać urządzenie najlepsze dla siebie?

REKLAMA

Czy prasowanie zawsze musi być przykrym obowiązkiem? Aby uniknąć negatywnej odpowiedzi na to pytanie warto wybierać urządzenia, które są łatwe w obsługiwaniu, łączące w sobie szybkość i perfekcję rezultatów. Stawianie na modele od sprawdzonego i cenionego producenta gwarantuje niezawodność i pozwala cieszyć się zakupionym sprzętem przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele urządzeń służących do prasowania: tradycyjne żelazka parowe, tzw. „maxi żelazka” z osobnym zbiornikiem na wodę (nazywane żelazkiem z generatorem pary) oraz prawdziwe generatory pary. 

Żelazko parowe to podstawowy typ urządzenia prasującego. Prasowanie przy użyciu pary i wysokiej temperatury stopy żelazka, pozwala z łatwością wygładzić zagniecenia. Maxi żelazko z zewnętrznym dużym zbiornikiem na wodę działa na takich samych zasadach jak zwykłe żelazko parowe, jednak z możliwością zdecydowanie dłuższej pracy bez konieczności dolewania wody. Nie wytwarza jednak pary pod ciśnieniem, tak jak generatory pary, którego sercem jest bojler. Do bojlera doprowadzana jest woda z zewnętrznego zbiornika, a następnie jest podgrzewana i zamieniana w parę pod wysokim ciśnieniem. Moc pary pod ciśnieniem jest tak duża, że wnika w głąb tkaniny i z łatwością rozprasowuje nawet duże zagniecenia, skracając czas prasowania. Generator pary oprócz szybszego wygładzania zagnieceń pozwala na prasowanie w pionie np. delikatnych sukienek czy marynarek oraz odświeżanie ubrań (usuwanie zapachów).

Które z tych urządzeń będzie dla Ciebie najlepsze? Kwestia doboru odpowiedniego sprzętu zależy od naszych potrzeb. Warto postawić więc sobie kilka pytań przez podjęciem decyzji o zakupie.:

- Ile czasu zajmuje Ci średnio prasowanie? Jeśli poświęcasz dużo czasu na prasowanie tradycyjnym żelazkiem, prawdziwą pomocą może okazać się generator pary, który pozwoli nawet na dwukrotnie skrócenie dotychczasowego czasu pracy – produkowana w bojlerze para pod wysokim ciśnieniem wnika w głąb tkaniny i szybciej i lepiej rozprasowuje zagniecenia. Wystarczy tylko raz przejechać po tkaninie, prasować ubrania tylko z jednej strony lub prasować kilka warstw jednocześnie (np. złożone ręczniki czy pościel) aby osiągnąć perfekcyjne rezultaty prasowania każdej tkaniny.
- Jak często i jak dużo ubrań prasujesz? Jeżeli lubisz podchodzić do tego tematu „raz a dobrze” i prasujesz ubrania dla całej rodziny na cały tydzień, generator pary pozwoli Ci szybko uporać się z tym domowym obowiązkiem oszczędzając czas. Niezależnie od częstotliwości prasowania i ilości ubrań , jeśli jesteś perfekcjonistą i zależy Ci na idealnie wyprasowanych ubraniach, użycie generatora pary zapewni zawsze perfekcyjne efekty prasowania. Jeżeli prasujesz sporadycznie pojedyncze sztuki odzieży, zapewne wystarczającym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zwykłe żelazko.
- Jak dużo miejsca do prasowania potrzebujesz? Pytanie z pozoru błahe, jednak w przypadku posiadania małej powierzchni mieszkalnej – bardzo istotne. Jeśli posiadasz niewielkie lokum, a marzy Ci się generator pary, warto zapatrzyć się w jego kompaktową wersję. Prasuje równie idealnie, co generatory standardowej wielkości, a ułatwi przechowywanie.

Źródło: Tefal


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Ja mam brauna carestyle 7, nie wiem jak inni, ale u mnie sie sprawdza, super urządzenie, prasowanie w koncu nie jest dla mnie stresem, tylko przyjemnością ;) o taki mam model
  • basia, 2018-03-12 17:29:57
 • A co myślicie o carestyle 7 brauna? Warto brać?
  • miso, 2017-11-19 13:40:59
 • W sumie zwróciliście uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, tu też jest fajny poradnik, który podchodzi bardziej od strony technicznej
  • klaudyna94, 2017-10-28 13:00:36

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA