Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rako, strona z okolicznościowego kalendarza firmowego. / fot. Rako

Czeska marka płytek ceramicznych Rako obchodzi w tym roku rocznicę powstania.

REKLAMA

Czeska marka płytek ceramicznych Rako obchodzi w tym roku 130 rocznicę założenia. Marka została utworzona w 1883 roku w Rakovniku. Pierwotnie zajmowała się produkcją cegieł żaroodpornych i płytek kamionkowych. W latach 1888-1938 firma mocno rozwijała swoje zakłady produkcyjne. Kluczowe zamówienia na płytki Rako z tego okresu objęły m.in. kompozycje mozaikowe w hotelach i łaźniach Budapesztu i Wiednia, okładziny z majoliki w Miejskim Domu Reprezentacyjnym w Pradze, secesyjne okładziny ceramiczne w praskim hotelu Imperial, czy okładziny elewacyjne w tunelu Holland w Nowym Jorku.

Swoją markę i poziom techniczny spółka Rako utrzymała również po drugiej wojnie światowej. W latach dziewięćdziesiątych przemiany stosunków politycznych i gospodarczych przyniosły transformację przedsiębiorstwa państwowego na spółkę akcyjną. W latach 1994-2002 większościowym właścicielem akcji spółki Rakovnické keramické závody stał się czołowy niemiecki producent ceramiki budowlanej Deutsche Steinzeug Cremer and Breuer AG, a w roku 2002 jego miejsce zajęła austriacka firma rodzinna Lasselberger, która włączyła Rako do swojej spółki Lasselsberger, a. s.

W roku 2005 wprowadzono zasadnicze zmiany polityki handlowej na rynku czeskim, co spowodowało znaczny spadek udziału na rynku. W efekcie podjęty został cały szereg zasadniczych działań organizacyjnych i personalnych, których celem była stabilizacja sytuacji. Stworzono sztywne ramy corocznego procesu innowacyjnego. W ciągu kilku lat doszło do zasadniczego uatrakcyjnienia oferowanego asortymentu, a dzięki nowym inwestycjom także do podwyższenia jakości wyrobów, przeorientowania się na duże formaty płytek podłogowych i ściennych oraz do zastosowania nowych technologii zdobiących i wykańczających.

Aktualnie produkcja jest skoncentrowana w największej mierze w dwóch z pięciu zakładów produkcyjnych w Republice Czeskiej, a mianowicie w zakładzie RAKO 3 w Rakovníku, gdzie przebiega produkcja płytek ściennych oraz w zakładzie Chlumčany, produkującym glazurowane i nieglazurowane płytki  podłogowe (Taurus). Dzięki zainstalowaniu nowych technologii zakład produkcyjny w Chlumčanach stał się najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym grupy LASSELSBERGER w dziedzinie płytek podłogowych a wielkość produkcji na poziomie 10,5 mil. m² na rok sprawia, że jest to zakład największy a zarazem najstarszy. Jego historia zaczyna się już w 1873 roku, gdy w Chlumčanach odkryto złoże kaolinu.
Spółka Lasselsberger, s.r.o. jest aktualnie największym producentem okładzin ceramicznych w Republice Czeskiej. Spółka zachowuje i rozwija wieloletnią tradycję marki RAKO, przedstawiając kompleksową ofertę ceramiki mieszkaniowej Rako Home oraz Rako ObjectB dla systemowych rozwiązań obiektów komercyjnych lub silnie obciążonych obiektów niekomercyjnych.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA