Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

fot. Dulux

Choć 84% Polaków nie narzeka na wygląd swoich mieszkań, to są w nich miejsca z których nie jesteśmy dumni. Najbardziej niezadowoleni jesteśmy z łazienki (17%), drugie miejsce zajmuje kuchnia (15%), a następnie pokoje dzienne lub gościnne.

REKLAMA

Według raportu IPSOS, sporządzonego na zlecenie marki Dulux, mimo dyskomfortu związanego z wyglądem domowych wnętrz, co dziesiąty Polak przeprowadza remont rzadziej, niż co 9 lat. Według raportu Polakom najbardziej doskwiera wygląd ścian, a mimo to na ich pomalowanie decydują się stosunkowo rzadko. Co drugi odnawia wnętrza mieszkania raz na 3-5 lat, co piąty co 6-8 lat, a co dziesiąty – rzadziej niż co 9 lat. Blisko połowa, bo aż 48% badanych wydaje na odnowienie wnętrza mniej, niż tysiąc złotych. To dwukrotnie niższa kwota, niż uznawane za niskie średnie wydatki Polaka na kulturę.

W mieszkaniach odnawianych rzadziej niż co kilka lat, Polakom najbardziej doskwiera wygląd i zły stan ścian i sufitów, stare tapety, wyblakła lub źle dobrana kolorystyka. Jako czynność, dzięki której można łatwo osiągnąć widoczną zmianę w wyglądzie wnętrza, 64% badanych podało malowanie.

Zdecydowana większość Polaków maluje ściany samodzielnie, co trzeci zatrudnia do tego fachowca. Dominują jasne kolory – odcienie kremowe, biel, beże lub pastele, natomiast na intensywne barwy decyduje się co dziewiąty Polak.

Wygląd wnętrza a jakość życia

Badania przeprowadzone przez markę Dulux prowadzą do ciekawego wniosku – mimo że Polacy stosunkowo rzadko decydują się na odnowienie wnętrz, jednocześnie przyznają, że remont mieszkania zdecydowanie wpływa na ich zadowolenie (44%), dumę (18%) i szczęście (14%). Dla co dziesiątego Polaka jest to zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące niż zakup  nowych butów czy ubrań.

Wynika to z tego, że aż 64% czuje potrzebę zaprezentowania odnowionego wnętrza innym – co piąty Polak częściej zaprasza do siebie rodzinę i znajomych. Zmiana wyglądu mieszkania wpływa również na pozostałe obszary życia Polaków – co piąty czuje się lepiej w swoim mieszkaniu, a co dziesiąty spędza więcej czasu z bliskimi i częściej zaprasza znajomych. Powoduje to także chęć zrobienia generalnych porządków w domu, a nawet dokonania zmian w swoim wyglądzie. Wygląd wnętrza, w którym spędza się większość czasu zdecydowanie oddziałuje na jakość życia Polaków, warto więc rozważyć kwestię częstszych remontów nie tylko ze względów estetycznych, ale także pod kątem pewnego komfortu psychicznego.

Polskich mieszkań portret własny - badanie. Infografika.  Fot. Dulux, IPSOS.
Polskich mieszkań portret własny - badanie. Infografika. Fot. Dulux, IPSOS.

(żródło: materiały prasowe Dulux)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA