REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

20 lat "Łazienki": Polskie płytki urosły

 • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
 • 07 lip 2016 14:00
20 lat "Łazienki": Polskie płytki urosły
fot. Tubądzin

W tym roku magazyn „Łazienka” świętuje okrągłą rocznicę urodzin. Z tej okazji wybraliśmy najbardziej istotne z naszej perspektywy wydarzenia i zjawiska, które w ciągu tych lat wpłynęły na rozwój i aktualną sytuację polskiej branży wyposażenia łazienek. Wśród nich jest rozwój polskich producentów płytek ceramicznych.

REKLAMA

Początek obecnego millenium był okresem znacznego wzrostu i rozwoju polskich producentów płytek. Wcześniej – tuż po transformacji ustrojowej w naszym kraju – krajowe zapotrzebowanie na płytki wypełniała oferta fabryk włoskich i hiszpańskich.

Właśnie po 2000 roku polscy producenci zdecydowali się postawić milowy krok w swoim rozwoju – rozpoczęli inwestycje w infrastrukturę modernizując linie produkcyjne, poprawili jakość i wzornictwo oferowanych płytek. Jednocześnie proponując za swe produkty niższą cenę. I już kilka lat później wyparli producentów zagranicznych z polskiego rynku pokrywając większość zapotrzebowania polskich konsumentów. W roku 2000 produkcja płytek ceramicznych i płyt chodnikowych wg GUS wyniosła ponad 47 mln. mkw, a w roku 2008 było tu już 119 mln. mkw.

Producenci płytek zainwestowali też w infrastrukturę. Przykładowo dziś produkcja płytek Grupy Paradyż odbywa się w 5 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w obrębie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie i Wielkiej Woli. Każdy zakład ma swoją specjalizację.

W roku 2015 nową fabrykę otworzył Cerrad, niedawno budowę zakładu produkcyjnego rozpoczął Tubądzin.

Rozwój polskich płytkarzy ma też swoją ciemniejszą stronę – przy obecnym trudnym rynku wschodnim, na który polscy producenci płytek sporo eksportowali, okazuje się, że konieczne jest szukanie innych rynków zbytu i ostra konkurencja na rynku krajowym.

REKLAMA

Komentarze

 • Ktoś już napisał że taki poziom jaki portal.
  • hugo, 2016-07-17 11:04:41
 • Poprawcie wreszcie ten tekst i podajcie poprawne jednostki przy wielkościach rocznych produkcji!! Ktoś bezmyślnie wpisał, nikt nie sprawdził i nikt nie czyta komentarzy...
  • M, 2016-07-17 00:39:40
 • Proszę starać się czytać ze zrozumieniem dane statystyczne. Jednostki są ważne
  • M, 2016-07-12 23:02:23

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA