REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

20 lat "Łazienki": Powstaje Rovese

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 27 lip 2016 13:00
20 lat "Łazienki": Powstaje Rovese
Fabryka Cersanitu w Krasnymstawie

W ponad 25-letniej historii polskiego rynku łazienek nie sposób pominąć powstania Cersanitu S.A. jego późniejszej transformacji w Rovese.

REKLAMA

Cersanit powstał w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego - Zakłady Wyrobów Sanitarnych „Krasnystaw” w „Cersanit – Krasnystaw” S.A.

Proces prywatyzacji państwowego przedsiębiorstwa rozpoczął się w 1996 r., a w 1998 Cersanit S.A zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jednym z kolejnych ważnych etapów rozwoju firmy było przejęcie przez Cersanit firmy Opoczno - uznanego na naszym rynku producenta płytek ceramicznych. Zgodę na nie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał 8 grudnia 2006 roku.

W roku 2011 akcjonariusze spółki Cersanit przegłosowali wniosek Michała Sołowowa aby nazwę firmy zmienić na Rovese. Nazwa to zbitka dwóch wyrazów: norweskiego "ro", co oznacza harmonię, spokój, oraz staroangielskiego "vese" tłumaczonego jako wiatr zmian.

W 2013 roku Rovese nabyło 100% udziałów w spółkach Meissen Keramik i Pilkington's Manufacturing.

W 2014 roku Grupa Rovese uruchomiła produkcję w Kuczinskim Zakładzie Ceramicznym w Żeleznodorożnym w Rosji (jeden z większych producentów płytek i gresu w Rosji), który przejęła pod koniec 2011 roku.

Dziś w skład Grupy Kapitałowej Rovese wchodzi ponad 30 spółek z siedzibami, oprócz Polski, również m.in. w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Ukrainie.  Jednostką dominującą jest Rovese S.A.

W lipcu 2016 roku zarząd spółki Rovese S.A. poinformował, że - zgodnie z postanowieniami uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 29 czerwca 2016 r. - złożył w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o udzielenie zezwolenia na przywrócenie akcjom Rovese S.A. formy dokumentu (zniesienie dematerializacji akcji). Wkrótce więc zapewne akcje Rovese (które w większości, pośrednio lub bezpośrednio, są w rękach Michała Sołowowa) znikną z GPW.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA