REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

20 lat "Łazienki": Rozwój DIY

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 11 lip 2016 15:38
20 lat "Łazienki": Rozwój DIY
fot. Shutterstock

Z okazji 20. urodzin magazynu "Łazienka" prezentujemy najbardziej istotne z naszej perspektywy wydarzenia i zjawiska, które wpłynęły na rozwój polskiej branży wyposażenia łazienek.

REKLAMA

Rozwój marketów i dyskontów budowlanych to jeden z najważniejszych czynników kształtujących rynek w ciągu ostatnich lat. Hipermarkety i dyskonty budowlane stały się najważniejszym kanałem dystrybucji artykułów wyposażenia łazienek z segmentu ekonomicznego.

W Polsce funkcjonuje ponad dziesięć marek sklepów tego typu - Bricoman, Bricomarche, Mrówka, Leroy Merlin, Obi, Praktiker, Nomi, Merkury Market, Castorama, Brico Depot, Jula.

Natomiast samych marketów i dyskontów budowlanych – punktów sprzedaży o charakterze DIY – są już setki. Ich liczba dynamicznie przyrasta, wciąż powstają kolejne, również w mniejszych miastach.

Najlepszym przykładem rozwoju jest w tu Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. z siedzibą w Wełeczu k/Buska-Zdroju, która jest w tej chwili największą i najszybciej rozwijającą się siecią hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród w Polsce.

Pierwszy sklep PSB Mrówka powstał w 2002 roku. Obecnie Grupa zrzesza ok. 350 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 425 składach budowlanych, w 220 marketach PSB-Mrówka oraz w 45 centrach handlowych PSB-Profi.

Łączne przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych składów, będących partnerami Grupy PSB S.A., na koniec 2014 r., osiągnęły pułap 5 mld zł (kilkuprocentowy wzrost w stosunku do 2013 r.). Grupa PSB S.A. (centrala) osiągnęła w 2014 r. przychody 2,1 mld zł (wzrost o 18%). Udział w krajowym rynku dystrybucji materiałów budowlanych szacowny jest na niemal 14%, a w rynku hurtowym ponad 27%. Markę Grupy PSB zna dzisiaj ok. 41% Polaków, sieć sklepów PSB-Mrówka 40%, zaś placówki PSB-Profi 16%.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA