REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

9% mieszkań w Polsce nie ma łazienki

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 30 kwi 2015 09:11
9% mieszkań w Polsce nie ma łazienki
fot. Flickr, Axel Naud

Brak toalety w 914 tys. lokali oraz przeludnienie dotykające niemal co drugiego obywatela - to kilka głównych problemów, z którymi borykamy się w polskich mieszkaniach i domach.

REKLAMA

Taki jest obraz polskiego mieszkalnictwa płynący ze statystyk zarówno rodzimego jak i europejskiego urzędu statystycznego. Lions Bank zebrał dostępne informacje na temat warunków mieszkaniowych w Polsce, aby odpowiedzieć na pytanie: "jakie jest statystyczne mieszkanie w Polsce?".

Na tle europejskim warunki mieszkaniowe w Polsce wypadają blado. Ilość metrów kwadratowych jakie przypada nad Wisłą na obywatela, to 26,3 m kw. Dwukrotnie więcej metrów ma do dyspozycji statystyczny Austriak czy Duńczyk (ponad 50 m kw. per capita), a o dwie trzecie więcej Niemiec (ponad 43 m kw.). Eurostat szacuje ponadto, że statystyczny Polak ma do dyspozycji jeden pokój (dokładnie 1,1), podczas gdy europejska średnia to 1,6 pokoi. Aby osiągnąć taką średnią Polacy musieliby zbudować 7,6 mln mieszkań, co przy dzisiejszym tempie oddawania lokali zajęłoby 54 lata.

Za małe mieszkania

Choć przeciętne mieszkanie w Polsce ma 73,1 m kw. (stan na 2013 rok), to nowe nieruchomości budowane przez deweloperów w 2014 roku miały średnio 60 m kw., a przeciętny dom wybudowany przez osobę fizyczną w 2014 r. - 140 m kw., czyli nieruchomości tych nie można nazwać klaustrofobicznymi. Niemniej zgodnie z szacunkami Eurostatu aż 45% naszych obywateli mieszka w za małych mieszkaniach, podczas gdy średnia europejska to 17%. 

Oczywiście można powiedzieć, że w Polsce działania wojenne doprowadziły do zniszczenia sporej części zasobów mieszkaniowych (około 2 mln), a budynków tworzonych po wojnie było co prawda dużo, ale w dużej mierze nie spełniały one zachodnich standardów. Te stosowane obecnie przez europejski urząd zakładają bowiem, że każda kawalerka - o ile jest zamieszkana - jest za mała. Eurostat uważa, że nawet singiel powinien mieć oddzielny pokój dzienny i sypialnię, a rodzina z trójką dzieci może wymagać nawet 5 oddzielnych pokoi. W Polskich realiach trudno będzie do takiego standardu szybko dojść - przeciętna miesięczna pensja netto mieszkańca dużego miasta starcza na zakup około 0,5 m kw. mieszkania. Statystyki te potwierdzają, że próżne są nadzieje na zniknięcie z wielkomiejskiego krajobrazu wielkopłytowych blokowisk. Te wciąż stanowią trzon zasobów mieszkaniowych nad Wisłą. Dane GUS sugerują bowiem, że nawet prawie co trzecie mieszkanie w Polsce może znajdować się właśnie w betonowym bloku.

1,4 mln mieszkań wymaga remontu

Poważnym problemem dotykającym rodzime nieruchomości jest zły stan techniczny. Przeciekający dach, zawilgocone lub zaatakowane grzybem ściany i podłogi to problem, z którym boryka się 3,9 mln Polaków (10,1% obywateli) zamieszkujących około 1,4 mln mieszkań (dane Eurostatu sugerują, że nie jest to wcale zły wynik - w grupie 28 krajów unijnych problem ze stanem technicznym nieruchomości dotyka prawie 16% obywateli).

Dane GUS za rok 2013 pokazują, że w Polsce bez centralnego ogrzewania jest aż 2,6 mln nieruchomości mieszkalnych (19% wszystkich). Do tego bieżącej wody nie ma w 462 tys. mieszkań (3%), a 1,2 mln lokali nie ma łazienki (9%), a w 914 tys. (7%) mieszkań nie ma ubikacji czy raczej spłukiwanego ustępu.

(źródło: Bartosz Turek, Lions Bank)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA