REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Atlas i jego pierwsza betoniarka - firma świętuje 25-lecie

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 15 lut 2016 14:43
Atlas i jego pierwsza betoniarka - firma świętuje 25-lecie
Gdy Grzegorz Grzelak, Andrzej Walczak i Stanisław Ciupiński zakładali pierwszą spółkę cywilną AT-TA, żaden z nich zapewne nie przypuszczał, że 25 lat później rozpoczęta przez nich działalność zaowocuje sukcesem na rynku międzynarodowym i rodzimej branży materiałów budowlanych. Fot. Atlas
Atlas i jego pierwsza betoniarka - firma świętuje 25-lecie
Atlas i jego pierwsza betoniarka - firma świętuje 25-lecie
Atlas i jego pierwsza betoniarka - firma świętuje 25-lecie

Dokładnie 25 lat temu, 15 lutego w 1991 roku, formalnie zarejestrowano spółkę produkującą wtedy klej do glazury Atlas. Firma przypomina jak wyglądały początki jej działalności.

REKLAMA

Gdy Grzegorz Grzelak, Andrzej Walczak i Stanisław Ciupiński zakładali pierwszą spółkę cywilną AT-TA, żaden z nich zapewne nie przypuszczał, że 25 lat później rozpoczęta przez nich działalność będzie firmą, jaką jest dziś Atlas.

Wolność, (al)chemia i betoniarka

Przez ćwierć wieku Atlas przeszedł długą drogę od trzyosobowej firmy zajmującej się drobnymi pracami wykończeniowymi do jednej z ważniejszych firm na rynku chemii budowlanej. Historia marki zgrywa się z historią polskiej przedsiębiorczości,rozkwitającej po 1989 roku w realiach początkującej gospodarki wolnorynkowej.

Dzisiaj wolność gospodarcza znaczy co innego niż wtedy, gdy my zaczynaliśmy biznes. Wtedy wolnością była możliwość kupienia waluty, podróżowania, czytania tego, co się chce. Wolnością była też możliwość pozostania tam, gdzie się jest - mówi współzałożyciel firmy, Andrzej Walczak.

Firma od samego początku pozostaje w tym samym miejscu gdzie zaczynano - w Łodzi. Jak wspominają właściciele - przełomowe zlecenie przyszło po trzech latach –  planujący otwarcie salonu z glazurą w Łodzi obcokrajowiec, oprócz płytek dostarczył na plac budowy dwie palety zachodniego kleju do glazury.

W Polsce, w której wówczas płytki klejono na tradycyjną zaprawę z piasku i cementu, była to zupełna nowość.

Tajemniczy, konieczny w mieszance piasku i cementu chemiczny składnik zaprawy klejowej został zidentyfikowany przez prof. Politechniki Łódzkiej, Piotra Klemma. Po trzech miesiącach prac laboratoryjnych receptura na polski klej do glazury była gotowa.

Pożyczona od jednego z klientów betoniarka i sklepowa waga do odmierzania ilości składników pracowały na pełnych obrotach w garażu, w którym rozpoczęła się produkcja zarejestrowanej 15 lutego 1991 r. spółki Atlas.

Przedsiębiorcom sprzyjała tendencja rynkowa – w Polsce zaczęła się moda na okładziny ceramiczne. Dość szybko niezbędne stało się wynajęcie hali produkcyjnej, pożyczona betoniarka została spłacona, a wagę wstawiono do atlasowego muzeum, gdzie jest dziś jednym z najważniejszych eksponatów.

Dwadzieścia pięć lat później…

Dzisiaj firma Atlas jest jednym z największych producentów chemii budowlanej, zarówno na rodzimym rynku, jak i tych zagranicznych. W ponad 20 fabrykach i 3 kopalniach Grupa Atlas zatrudnia niemal trzy tysiące osób.

W skład Grupy wchodzą przede wszystkim liczący się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej producenci materiałów budowlano-remontowych. Producent stawia też na współpracę z fachowcami, społeczną odpowiedzialność biznesu, pielęgnowanie polskości jako wartości..

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA