REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Audyt energetyczny firmy - jak go przeprowadzić?

  • Autor: Redakcja RynekLazienek.pl
  • 27 kwi 2017 11:44
Audyt energetyczny firmy - jak go przeprowadzić?
Fot. Wago

W 2017 roku firmy muszą obowiązkowo wykonać pierwszy audyt energetyczny do 30 września, co wynika z nowych przepisów o efektywności energetycznej. Do wyboru są cztery opcje, jak można to zrobić.

REKLAMA

Nowe przepisy prawne z października 2016 nakazują dużym przedsiębiorstwom wykonanie pierwszego audytu energetycznego w ciągu kolejnego roku. Czasu zostało niewiele, bo może on trwać aż 5 miesięcy. Przedsiębiorcy już teraz muszą zdecydować się na wybór oferty audytu, biorąc pod uwagę rzeczywiste koszty jego przeprowadzenia.

W 2017 roku firmy muszą obowiązkowo wykonać pierwszy audyt energetyczny do 30 września, co wynika z nowych przepisów o efektywności energetycznej. Dla zarządów dużym wyzwaniem jest wybór grupy audytorskiej, ponieważ przekazywane im oferty audytu znacząco się różnią. W swoich prezentacjach firmy audytorskie często nie prezentują pełnych kosztów audytu, jakie musi ponieść zleceniobiorca.

Wybór można sprowadzić do czterech opcji. Tylko przy jednej z nich nie trzeba liczyć się z koniecznością oddelegowania specjalisty do współpracy z audytorem, który zapewni mu warunki do działania w zakładzie. Kolejną kwestią jest pozyskanie kosztownego sprzętu pomiarowego do precyzyjnego wyliczania poboru energii, bez którego nie można wykonać kompletnego audytu. Są to czynniki, z powodu których audyt może kosztować więcej, niż wykazuje ogólna oferta.

Firma bierze udział w realizacji audytu

Pierwszą opcją wykonania audytu energetycznego jest oddelegowanie pracownika do przeprowadzenia wewnętrznych pomiarów audytowych, które zostaną przekazane do analizy zewnętrznej firmie. Nasz inżynier będzie musiał poświęcić część obowiązków, przejmując odpowiedzialność za dobór układów pomiarowych, ich instalację i pomiary rozpływu i zużycia energii w zakładzie. Z tego powodu jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw z kompetentnym działem technicznym. Koszty związane z częścią „wewnętrzną” audytu są pokrywane przez zleceniodawcę. W zależności od jakości pomiarów oraz doświadczenia audytorów, którzy będą je analizować, wyniki mogą pozwolić na opracowanie strategii proefektywnościowej, wskazującej sposoby optymalizacji kosztów energetycznych.

W drugiej opcji firma może przeprowadzić audyt energetyczny wewnętrznie, gdzie zewnętrzni audytorzy przeprowadzą jedynie nadzór projektu. Pracownicy będą mogli zadbać o część pomiarową audytu jak i o przygotowanie jego dokumentacji. Powodzenie tej operacji w pełni zależy od środków, jakimi dysponuje firma z uwzględnieniem niezbędnego sprzętu i kosztów przeszkolenia pracowników.

W rezultacie tego audytu firma ma największą szansę na opracowanie dobrych propozycji działań proenergetycznych. W końcu nikt nie zna zakładu lepiej od jego własnych pracowników. Dodatkowo ten rodzaj audytu może być dobrym wstępem do opracowania długofalowej strategii optymalizacji kosztów energetycznych i docelowo wdrożenia systemu zarządzania energią. W obu przypadkach oferty audytu są na poziomie 30-50 tys. zł. Mamy także duże szanse, że zaproponowane działania będą wystarczającą podstawą do wystąpienia o białe certyfikaty.

Zlecamy audyt na zewnątrz


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA