Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

/ fot. Flickr, Steve Jurvetson, jurvetson

Coraz częściej przedsiębiorcy postrzegają inwestycje w działalność badawczo-rozwojową (B+R) jako stały element rozwoju firmy. Potrzebują jednak w tym zakresie ułatwień ze strony Państwa.

REKLAMA

Przedsiębiorcy oczekują zmian w systemie zachęt, w tym wprowadzenia systemu mieszanego oraz zwiększenia pewności w zakresie definicji tego typu działalności i wydatków kwalifikujących się do niej - wynika z II edycji raportu „Badania i rozwój w Polsce. Raport 2014” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Polska powyżej średniej

Wzrosła liczba firm, które planują zwiększyć wydatki na badania i rozwój w krótkiej i dłuższej perspektywie, w stosunku do poziomu wydatków poniesionych w roku 2013. W perspektywie dwóch najbliższych lat taki plan ma ponad 47 proc. badanych przez Deloitte firm z Polski. W dłuższej, 5-letniej perspektywie, zwiększenie nakładów na ten cel planuje aż 61 proc. respondentów. To więcej, niż wynosi średnia dla regionu Europy Środkowej (dla której jest to odpowiednio 41 i 57 proc.). Dla przedsiębiorców, którzy zamierzają inwestować w badania i rozwój kluczowa jest dostępność atrakcyjnych zachęt oraz wykwalifikowanej, doświadczonej i dostępnej kosztowo kadry badawczej.

Obserwujemy zmianę w sposobie postrzegania B+R przez przedsiębiorców w Europie Środkowej oraz w Polsce. Widoczna jest tendencja do silniejszego wpisywania działalności badawczo-rozwojowej w model działalności firmy, nadając jej strategiczną i kluczową rolę. Badania i Rozwój przestają być kojarzone z czymś przełomowym, stając się częścią codziennego prowadzenia biznesu i budowy przewagi konkurencyjnej. Rok temu aż 75 proc. polskich firm uznawało działalność badawczo rozwojową za pracę nad istotnymi innowacjami, obecnie uważa tak już tylko 23,6 proc. badanych– zauważa Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider działu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej, Deloitte.

Wzrost znaczenia B+R w działalności polskich firm w najbliższych latach pozwoli - także przy wykorzystaniu znaczących, sięgających ponad 8 mld euro, środków unijnych na ten cel – zwiększyć innowacyjność naszej gospodarki -  komentuje wyniki raportu Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Potrzeba jasnych definicji i ulg podatkowych

Na inwestycje w ten segment wielkie znaczenie ma coraz lepsze rozpoznawanie przez przedsiębiorców czym w zasadzie są prace projekty z obszary B+R. Te bowiem wciąż są nie w pełni zdefiniowane. Przedsiębiorcy takiego ujednolicenia definicji się domagają, gdyż będzie to miało znaczenie dla efektywności wykorzystania funduszy przeznaczonych na B+R w latach 2014-2020.

Rodzimi przedsiębiorcy oczekują zmian w systemie zachęt podatkowych na B+R. 76 proc. z nich uważa, że wprowadzenie ulgi podatkowej pozwalającej na obniżenie kwoty należnego podatku dochodowego wpłynęłoby na zwiększenie wydatków na działalność badawczo rozwojową w ciągu najbliższych 5 lat. Dodatkowo respondenci wskazali również, że korzystanie z dotacji jest zbyt sformalizowane i skomplikowane (blisko 39 proc. wskazań), co skutkuje rozbudowanymi wydatkami na administracje. To z kolei obniża atrakcyjność zachęt do inwestycji w działalność badawczo-rozwojową.

Chronienie swoich osiągnięć


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA