REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Branża B2C - najlepsza integracja systemów ERP i CRM

  • Autor: Redakcja Ryneklazienek.pl
  • 09 paź 2017 11:01
Branża B2C - najlepsza integracja systemów ERP i CRM
Fot. Pexels

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści.

REKLAMA

Informatyzacja to sztandarowe hasło związane z koncepcją Fabryki 4.0, jednak poziom cyfryzacji w przedsiębiorstwach różni się w poszczególnych sferach. – Producenci przemysłowi chętnie inwestują w ERP, natomiast systemy CRM w tej grupie docelowej cieszą się mniejszą popularnością – zwraca uwagę Piotr Rojek z DSR, spółki specjalizującej się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla produkcji. Według eksperta nie tylko producenci żywności, lecz również firmy działające w innych branżach mogą sporo zyskać na integracji takiego oprogramowania.

 

Czemu firmy produkcyjne odkładają inwestycje w systemy CRM na lepsze czasy? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Większość z nich posiada niewielki zespół sprzedażowy i ograniczoną pulę klientów. Nie znaczy to jednak, że takie firmy mogą podchodzić do obsługi klienta po macoszemu.

– Relacje z niezależnymi brokerami są kluczowe w przypadku sprzedaży do sieci sklepów spożywczych, ponieważ pośrednicy mają wpływ na lokowanie produktów i promocje realizowane w sklepach. Sprzedaż w kanale usług gastronomicznych jest jeszcze trudniejsze, ponieważ niewielka liczba dystrybutorów utrzymuje bezpośredni związek z kupującymi od nich firmami. Producenci żywności i napojów coraz częściej zauważają, że zwiększanie inwestycji w CRM prowadzi do większego udziału w rynku; bez konieczności akceptowania niższych marż związanych z obniżaniem cen – napisał Jack Payne na łamach portalu Manufacturing Global.

Systemy CRM porządkują pracę działów marketingu, sprzedaży i obsługi klienta, gromadząc w jednym miejscu kluczowe informacje o ich działalności. Dla managerów średniego i wyższego szczebla oznacza to szybki dostęp do ważnych danych, dokładniejsze prognozy i wgląd we wszystkie interakcje z klientami, w tym również skargi i pochwały.

Z kolei systemy ERP pozwalają na skuteczne zarządzanie zapleczem administracyjnym, obejmując m.in. księgowość, operacje planistyczne i symulacyjne, zakupy czy dystrybucję. Payne przekonuje, że oba systemy przechowują kluczowe dane dotyczące klienta. Ich integracja dostarczy poszczególnym departamentom cennych informacji, a jej brak oznacza, że będą one rozproszone i fragmentaryczne. Kiedy posiadane informacje różnią się pomiędzy działami to trudno dostrzec pełen obraz sytuacji w przedsiębiorstwie i na jej podstawie podejmować strategiczne decyzje. Dobry przepływ informacji jest również istotny dla utrzymania odpowiedniego stanu gotowych wyrobów w magazynie. Dział operacyjny z wglądem w rzeczywisty stan zamówień zyskuje zdolność optymalizowania planów i szybszej realizacji zleceń.

W jedności siła

Połączenie systemów ERP i CRM to dla firmy same korzyści, a jej brak to z kolei niepotrzebne problemy. Tak przynajmniej twierdzi dyrektor zarządzający w DSR SA. – Posiadanie dwóch niezintegrowanych systemów wiąże się z utrzymywaniem dwóch odrębnych baz danych. Ich synchronizacja jest uciążliwa i co jakiś czas towarzyszą jej błędy, będące istną zmorą pracowników IT. Gdy np. ktoś z obsługi klienta wprowadzi dane do systemu CRM, to dopiero po jakimś czasie będą one skopiowane do ERP. Ten manualny proces wymaga czasu i zachodu, a tego pierwszego często brakuje. Czekanie na aktualizację danych w celu zrealizowania takich zadań, jak przetwarzanie rachunków czy uzupełnienie zapasów jest irytujące i zmniejsza wydajność pracowników. CRM może stać się dodatkowym źródłem definiowania popytu do celów planistycznych. Jeśli w ERP są zgromadzone potwierdzone zamówienia od Klientów to w CRM może znaleźć się prognoza sprzedaży i te dane mogą zostać wykorzystane w planowaniu produkcji – uważa Piotr Rojek.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA