REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

[Branża po godzinach] Czym jest sukces dla mężczyzn?

  • Autor: Redakcja ryneklazienek.pl
  • 08 marz 2018 15:28
[Branża po godzinach] Czym jest sukces dla mężczyzn?
Raport z badań przeprowadzonych przez Instytut ARC Rynek i Opinia na reprezentatywnej próbie mężczyzn (1004 ankietowanych) zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące m. in. cech mężczyzny sukcesu, a także tego jakie umiejętności powinien posiadać. Fot. Lutzville

Marka Lutzville sprawdziła czy polscy mężczyźni uważają się za ludzi sukcesu i co ich zdaniem ten sukces determinuje. Czy wyniki badań pokrywają się z powszechnymi opiniami?

REKLAMA

Sukces definiowany jest na wiele sposobów i każdy z nich jest równie dobry. W zależności od wartości jakimi kierujemy się w życiu, nasze powodzenie może być określane jako posiadanie szczęśliwej rodziny, wysokiej pozycji zawodowej albo rozwijanie pasji.

Czy polscy mężczyźni uważają się za ludzi sukcesu?

Z badań wynika, że 47 % ankietowanych w wieku 25-30 lat i 41 % w wieku 31-40 lat tak właśnie myśli. W grupach wiekowych 41-55 lat i 56-65 lat odpowiedzi twierdzącej udzieliło kolejno 26% i 21%, czyli prawie połowa mniej ankietowanych. Warto zwrócić też uwagę na to, że wśród mężczyzn, którzy udzielili odpowiedzi twierdzącej aż 46% ma wykształcenie wyższe. Bardzo interesujące w kontekście odpowiedzi na to pytanie jest też to, że w miastach powyżej pół miliona mieszkańców większy odsetek mężczyzn uważa, że sukcesu nie odniósł.

Jakie czynniki budują w Polakach przekonanie, że osiągnęli sukces?

Powodzenie w finansach, pracy, posiadanie rodziny czy może możliwość realizacji swoich pasji? Otóż prawie we wszystkich kategoriach, zarówno wiekowych, jak i związanych z wykształceniem i niezależnie od miejsca zamieszkana wśród najczęściej wybieranych odpowiedzi jest posiadanie rodziny. Co więcej badania pokazują, że postrzeganie wartości rodziny zmienia się wraz z wiekiem.

Wśród ankietowanych w wieku 41-55 lat i 56-65 lat jako główny czynnik warunkujący sukces, rodzinę wskazało 58% i 59%. Wśród młodszych badanych dla ok. 40% rodzina jest najważniejsza. W tej grupie wiekowej nieco większe znaczenie ma sukces finansowy i zawodowy.

Drugie miejsce na podium zajmuje możliwość realizacji swoich pasji, a w tej kwestii najwięcej odpowiedzi twierdzących jest wśród badanych w wieku 25-30 lat.

Na kolejnej pozycji znajduje się sukces finansowy – 19% badanych od 25 do 40 roku życia uważa, że miarą sukcesu są właśnie pieniądze.

Wśród cech charakteru lub osobowości kluczowych do osiągnięcia przez mężczyznę sukcesu w pierwszej trójce najczęściej wskazywanych odpowiedzi były wytrwałość (51%), pewność siebie (42%) i opanowanie (32%). Determinacja uważana jest za jedną z najważniejszych cech wśród ankietowanych z grupy z wykształceniem podstawowym i zawodowym, natomiast dla tych z wykształceniem wyższym, najważniejsza jest roztropność i rozwaga.

Najmniejsze znaczenie ma zdaniem badanych śmiałość (16%), waleczność (11%) i bezpośredniość (9%). Można sobie zadać pytanie, czy te cechy faktycznie są tak mało istotne, czy po prostu nie zdajemy sobie sprawy z ich wagi.

Jakie wartości są kluczowe do osiągnięcia sukcesu?

Wiedza i inteligencja była najczęściej wskazywana jako ta jedna z trzech najważniejszych (50%), a na pierwszym miejscu stanęła w grupie ludzi z wykształceniem wyższym, ale często wybierały ją także grupy z niższym wykształceniem.

W pierwszej trójce znalazła się jeszcze konsekwencja (37%) raz doświadczenie życiowe 32%. A która umiejętność jest niemal zbędna? Zaskakujące, ale najmniej respondentów wskazało na umiejętności komunikacyjne!

Na koniec zostawiliśmy ciekawostkę: kto najczęściej przychodzi do głowy na hasło „człowiek sukcesu”. Na czołówkę wysuwa się businessman z 27 % poparciem i sportowiec z wynikiem 23% z czego ten ostatni jest bardziej popularny w grupie osób z wykształceniem podstawowym i średnim niż wyższym.

Trzecie miejsce zajął badacz/ naukowiec. Na czwartym miejscu badani wskazywali – siebie samych! Najmniejsze poparcie w rankingu, wahające się od 0 do 3% należy do byłego lub obecnego przełożonego i (choć niewiele), przegrywa nawet z kolegą lub koleżanką z pracy.

Czytaj także: Forum Branży Łazienkowej: Piotr Wełniak o segmencie premium


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA