REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Brexit a rynek wyposażenia łazienek

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 23 cze 2016 11:43
Brexit a rynek wyposażenia łazienek
fot. Fotolia

We czwartek 23 czerwca obywatele Wielkiej Brytanii w referendum zadecydują czy ich kraj pozostanie w UE czy z niej wyjdzie. Zwolennicy pozostania w strukturach europejskich boją się ograniczenia kontaktów handlowych z kontynentalną Europą.

REKLAMA

Jednym ze zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE jest David Hollander, prezes brytyjskiej firmy Aqualisa operującej w segmencie kabin prysznicowych. Na łamach brytyjskiego portalu KBB Daily mówi, że jako eksporter firma chciałaby rozwijać ten kierunek biznesu. Nie może pozwolić sobie produkcję dwóch odrębnych linii produktowych - na rynek brytyjski i UE. Jednak - w przypadku opuszczenia UE przez Brytyjczyków, chcąc eksportować będzie musiał dostosować się do uregulowań obowiązujących w UE i nowego prawa, które zacznie obowiązywać na wyspach.

David Hollander twierdzi równie, że wyjście z UE pozbawiłoby brytyjskich producentów wyposażenia łazienkowego głosu w Brukseli i wpływu na ważniejsze ustalenia dotyczące europejskich rynków. Prezes firmy Aqualisa nie boi się też imigrantów - ograniczenie ich napływu jest istotnym argumentem zwolenników Brexitu.

- Osobiście jestem wielkim zwolennikiem imigracji. Myślę, że wzbogaca ten kraj i stymuluje rozwój jego gospodarki. Oczywiście są problemy, ale dobry rząd powinien być w stanie je rozwiązywać. Mój dziadek również był imigrantem z Litwy i ok. jedna szósta pracowników Aqualisa to obywatele spoza Wielkiej Brytanii - mówi m.in. David Hollander na łamach KBB Daily.

Czy Brytyjczycy wyjdą z UE, czy sprawdzą się obawy brytyjskiego przedsiębiorcy - przekonamy się już wkrótce. Jedno jest pewne - więzy handlowe silnie łączą Wielką Brytanię z krajami UE. W 2015 roku firmy z Wysp Brytyjskich wyeksportowały do innych krajów UE towary i usługi o wartości 184,5 mld euro. Stanowiło to 45% całego brytyjskiego eksportu. Natomiast eksport krajów UE do Wielkiej Brytanii wyniósł 302,3 mld euro czyniąc ten kraj największym odbiorcą dóbr innych krajów UE.

Wielka Brytania to również istotny rynek eksportowy dla polskich przedsiębiorstw. Wartość eksportu towarów z Polski do Wielkiej Brytanii w roku 2015 wyniosła ponad 50 mld zł ( zwiększając się co roku). Wyspy Brytyjskie to również ważny rynek zbytu dla polskich producentów wyposażenia łazienkowego, np. dla producentów mebli łazienkowych, którzy brytyjski rynek oceniali jako bardzo perspektywiczny.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA