REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 26 lip 2017 16:09
Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację
Glazurnicy chcący przeprowadzić poprawnie hydroizolacje łazienki powinni postawić na kompletny i sprawdzony zestaw produktów, oferowany przez jednego producenta. Fot. Knauf
Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację
Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację
Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację
Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację
Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację
Chemia łazienkowa: różne sposoby na hydroizolację

Właściwe wykonanie izolacji stref przeciwwilgociowych nie tylko ochroni pomieszczenie przed powstawaniem szkodliwych pleśni i grzybów, ale też zapewni jego prawidłowe funkcjonowanie przez lata. Równie ważne, co prace wykonawcze dobór odpowiednich produktów.

REKLAMA

Wszystkie pomieszczenia, które narażone są na podwyższone oddziaływanie wilgoci nazywane są mokrymi. Możemy do nich zaliczyć nie tylko łazienki, ale także kuchnie, suszarnie i pralnie. Aby trwale je chronić przed nadmiernym działaniem wody istotne jest zlokalizowanie ich stref wilgotnych i mokrych. Umożliwia to łatwiejsze określenie które części pomieszczenia są najbardziej narażone na działanie wilgoci (strefy wilgotne), a nawet bezpośrednio wody (strefa mokra).

W takich miejscach wymagane jest wykonanie dodatkowej warstwy hydroizolującej. Najczęściej w strefach narażonych na działanie wody i wilgoci stosuje się dodatkową ochronę w postaci folii hydroizolacyjnej. Jednak same jej użycie nie gwarantuje zapewnienia ciągłości i szczelności warstwy hydroizolacyjnej.

Nie tylko folie

W przypadku pomieszczeń, takich jak łazienka ważne jest ustalenie stref bezpośrednio narażonych na oddziaływanie wilgoci lub wody. Należą do nich kabina prysznicowa, umywalka, wanna, a także cała podłoga. 

Warto również wspomnieć o narożnikach, np. ściana-sufit, ściana-podłoga oraz przejściach instalacji wodnej przez ścianę i podłogę. Są to miejsca szczególnie narażone na rozszczelnienia w warstwie hydroizolującej z powodu powstających naprężeń między elementami na łączeniach narożników i instalacji oraz ściany.

Użycie samej folii w żaden sposób nie jest wystarczającym zabezpieczeniem pomieszczenia przed działaniem wilgoci. Aby było ono skuteczne do prac izolacyjnych muszą zostać użyte specjalistyczne produkty a najlepiej zestawy wyrobów jednego producenta opracowane do tego typu zastosowań i wbudowane zgodnie z jego wytycznymi – innymi słowy kompletne systemy hydroizolacji. Stosowane w tych systemach materiały to nie tylko masy hydroizolacyjne (np. dyspersje polimerowe, polimerowo-cementowe) czy maty uszczelniające, ale również dodatkowe  akcesoria uszczelniające miejsca newralgiczne.

Niezbędne w tej sytuacji będzie zaopatrzenie się w taśmy i narożniki uszczelniające, które stosowane są do wykonania uszczelnień między połączeniami ścian ze sobą oraz z podłogami. W przypadku wykonywania uszczelnień podłączeń instalacji wodnej niezbędne okażą się mankiety uszczelniające. Nie można też zapomnieć o zastosowaniu spoin hydrofobowych, niezbędnych do ochrony spoin.

Ciągłość w ochronie

W trakcie izolowania stref mokrych wykonawca powinien kierować się określonymi zasadami. Oprócz używania mankietów i taśm uszczelniających (np. na styku ściana-podłoga), w miejscach, gdzie „pracujące” powierzchnie narażone są na oddziaływanie wilgoci trzeba jeszcze prawidłowo aplikować środek hydroizolacyjny. Zasada wykonania hydroizolacji w takich pomieszczeniach jest prosta. Należy ją wykonać w takim miejscu, aby nie dopuścić do wnikania wilgoci/wody w warstwy konstrukcji. Uszczelnienie podłogi i ścian (także pod i za wanną bądź brodzikiem) do wysokości 10-15 cm nad poziom posadzki wykonuje się zawsze w postaci szczelnej wanny. Na powierzchniach pionowych izolację należy wykonać do wysokości ok. 40 cm powyżej prysznica, dla wanny lub umywalki ok. 30 cm powyżej baterii.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA