REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Chiny znowu odnotowują spadek eksportu płytek

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 18 lip 2017 10:41
Chiny znowu odnotowują spadek eksportu płytek
Fot. Pixabay

Największy eksporter na świecie, Chiny, zanotowały znaczące spadki w eksporcie płytek na większość rynków zbytu w 2016 roku.

REKLAMA

Spadki dotyczą wszystkich obszarów objętych eksportem z Chin, wykluczając Oceanię, w której zanotowany bardzo niewielki wzrost sprzedaży o 2 miliony metrów kwadratowych (głównie w Australii).

Krajem, który w przeciągu zaledwie roku zniknął z rankingów topowych rynków zbytu chińskich płytek jest Nigeria. W Azji natomiast największe spadki zanotowano na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (odpowiednio, -23% i 14,5%).

Podsumowując, w 2016 roku Chiny zanotowały spadek eksporty płytek w wysokości ok. 63 mln metrów kwadratowych, co daje wynik -5,9%. Największe spadki zanotowano w Afryce, tutaj eksport zmniejszył się aż o ponad 32 mln metrów kwadratowych, czyli aż 14%, w Ameryce Północnej i Południowej (-11,3%, co przekłada się na ponad 20 milionów metrów kwadratowych) oraz w Azji (tutaj spadek wyniósł 1,3%, czyli 7,5 miliona metrów kwadratowych).

Mimo znaczących spadków, eksport do niektórych krajów Azji wciąż kwietnie i notuje duże wzrosty. Import płytek z Chin na Filipinach, w Korei Południowej, Indonezji i Pakistanie przekroczył 220 milionów metrów kwadratowych w 2016 roku, z tempem wzrostu wyższym niż w roku poprzednim o 20%.

Źródło: MECS (www.mec-studies.com)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA