REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

"Ciepłe" oszczędności przy optymalizacji kosztów utrzymania magazynu

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 19 lip 2016 13:07
"Ciepłe" oszczędności przy optymalizacji kosztów utrzymania magazynu
Coraz częściej w dużych halach przemysłowych spotkać można także zainstalowane w górnych partiach destratyfikatory. Ich zadaniem jest przetransportowanie, poprzez cyrkulację, zgromadzonego przy stropie ciepłego powietrza do strefy przypodłogowej, czyli tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Fot. Paroc
"Ciepłe" oszczędności przy optymalizacji kosztów utrzymania magazynu

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Dla hal przemysłowych i magazynowych na wyposażenie łazienkowe została ona określona na poziomie nie niższym niż 14°C, co stawia wysokie wymagania izolacyjności cieplnej przegrodom zewnętrznym.

REKLAMA

Samo zastosowanie materiałów o najniższym współczynniku przenikania ciepła nie uchroni jednak właścicieli hal magazynowych do składowania wyposażenia łazienkowego czy płytek ceramicznych przed koniecznością ogrzania przestrzeni do wymaganego poziomu.

Koncentrują się więc na poszukiwaniu takich rozwiązań w zakresie systemu ogrzewania, które, z jednej strony będą najbardziej wydajne w tak wymagającym środowisku, z drugiej zaś – pozwolą jak najefektywniej wykorzystać nagromadzone już wewnątrz budynku ciepło.

"Gorące" rozwiązanie problemu

Obecnie, najczęściej wykorzystywaną technologią są nagrzewnice, wymuszające cyrkulację powietrza, których ilość oraz moc grzejna ustalane są na podstawie sporządzonego bilansu cieplnego budynku.

Parametr ten dość precyzyjnie określa ilość strat ciepła uciekającego przez ściany, drzwi, okna czy bramy, lecz uwzględnia także zyski cieplne wynikające z pracy maszyn czy obecności ludzi.

Coraz częściej w dużych halach przemysłowych spotkać można także zainstalowane w górnych partiach destratyfikatory. Ich zadaniem jest przetransportowanie, poprzez cyrkulację, zgromadzonego przy stropie ciepłego powietrza do strefy przypodłogowej, czyli tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • Zastosowanie nagrzewnic ciepłego powietrza w obiektach wielkokubaturowych, jest rozwiązaniem przeczącym zasadom poszanowania energii i uniemożliwia utrzymanie komfortu na właściwym poziomie. Praktyka projektowa wskazuje, że właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie promienników sufitowych zasilanych wodą. Kotłownia jest nawet o 40% mniejsza niż dla systemu powietrznego, rozkład temperatur jest idealnie taki sam w całej hali a promieniowanie ciepła od płyt promienników w kierunku posadzki jest naturalne i odbywa się bez użycia tak nieefektywnego nośnika ciepła jak powietrze. Zapraszam do publikacji firm Kampmann i Zehnder w tej materii
    • karolina borkowska, 2016-07-21 17:27:45

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA