Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Coraz lepsze prognozy dla rynku nieruchomości [wideo]

  • Autor: Redakcja Magazynu Łazienka
  • 24 kwi 2014 16:30
Coraz lepsze prognozy dla rynku nieruchomości [wideo]
Fot. Shutterstock

Pierwszy kwartał 2014 roku jest według ekspertów równie obiecujący jak 2013 rok, który był dla polskiego rynku nieruchomości najlepszy od czasów sprzed kryzysu.

REKLAMA

Odkąd na rozwijającym się od 25 lat rynku nieruchomości w Polsce pojawili się zagraniczni inwestorzy, uzyskaliśmy możliwość dostępu do elementów zarezerwowanych dotychczas dla krajów zachodnich. Dzięki temu, aż do kryzysowego pod kątem gospodarczo-ekonomicznym 2007 roku rynek ten rozwijał się systematycznie i prężnie. Obecnie analizy transakcji dokonywanych w tym sektorze wskazują na poprawę sytuacji. Szacuje się, że ich wartość w 2013 roku wyniosła 3,4 mld euro, a w tym roku osiągnie ilość 4 mld euro.

Według badań przeprowadzonych na grupie 500 inwestorów, Polska jest krajem atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym, a dodatkowo jednym z największych tego rodzaju rynków w Europie Środkowej.

Stabilizacja na rynku mieszkaniowym

Sytuacja na rynku mieszkaniowym wygląda gorzej niż w przypadku sektora handlowego czy biurowego, jednak na tym polu również odnotowano stabilizację.

Największy popyt jest na segment popularny. Mieszkania o powierzchni do 70 metrów, czyli te po prostu tańsze. Z drugiej jednak strony pojawiły się w Polsce nowe obiekty – luksusowe – w ramach tak zwanej luksusowej lokalizacji, którymi ludzie również są zainteresowani – ocenia Anna Kicińska, partner w zespole rynku nieruchomości Ernst&Young.

Miastem, w którym powstaje najwięcej nowych budynków jest Warszawa, w której zarówno podaż powierzchni, jak i ceny najmu są dwukrotnie wyższe niż w innych miastach. Zawiera się tam także najwięcej transakcji inwestycyjnych. Drugi w kolejności jest Kraków, a trzeci Wrocław.

Optymistyczne prognozy

Mimo że do stwierdzeń o pewnym końcu kryzysu należy podchodzić z ostrożnością, opinie ekspertów nastrajają pozytywnie. Powstaje coraz więcej nowych obiektów, a ceny już istniejących pozostają na stabilnym poziomie. Wiele wskazuje więc na to, że najgorsze rynek nieruchomości w Polsce ma już za sobą.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo (powyżej), w którym Anna Kicińska, partner w zespole rynku nieruchomości Ernst&Young, ocenia stan i prognozuje rozwój rynku nieruchomości w Polsce.

(źródło: netPR)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA