REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy łazienkę czeka tekstylna rewolucja?

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 25 lip 2016 10:06
Czy łazienkę czeka tekstylna rewolucja?
Czy łazienkę czeka tekstylna rewolucja?
Czy łazienkę czeka tekstylna rewolucja?
Czy łazienkę czeka tekstylna rewolucja?
Czy łazienkę czeka tekstylna rewolucja?
Czy łazienkę czeka tekstylna rewolucja?

Na targach iSaloni 2016 marka Bette pokazała wannę w tapicerowanej obudowie a firma Ridea grzejniki miękkie w dotyku. Czy tekstylia mogą zmienić dotychczasowe oblicze łazienki i zrewolucjonizować rynek?

REKLAMA

Tendencją, która ma duży wpływ na projektowanie łazienki jest, bardzo ostatnio popularne, łączenie przestrzeni łazienkowej z wypoczynkową – w sensie dosłownym. Łazienka – szczególnie w mieszkaniach i domach tzw. klasy średniej, zaprojektowanych przez architektów wnętrz – nierzadko nie jest odrębnym, wydzielonym pomieszczeniem. Często bywa całkowicie otwarta na sypialnię i z nią zintegrowana lub oddzielona od niej jedynie np. tekstylną kotarą.

Wobec takiej rewolucji w projektowaniu, fundamentalnej zmianie musiało ulec również aranżowanie łazienkowego wnętrza, którego stylistyka zatraca swój stricte „higieniczny” charakter. Nierzadko bezpośrednio nawiązuje lub jest tożsama z wystrojem przylegającej sypialni. Jednym ze skutków tego trendu jest pojawianie się w toaletach mebli typowo „salonowych” – komód, toaletek, leżanek czy foteli. W łazience nie dziwią też tekstylne dekoracje – dywany lub zasłony.

Być może tendencja do wykorzystywania w łazience materiałów typowych dla raczej salonowego wystroju (czyli np, tekstyliów) w najbliższej przyszłości dotyczyć będzie nie tylko projektowania łazienkowych wnętrz, ale również samych elementów wyposażenia łazienki - umywalek, wanien czy grzejników łazienkowych.

Na rynku już pojawiają się pierwsze próby przeniesienia do łazienki "salonowych" wykończeń. Na targach iSaloni 2016 Bette pokazało wannę obudowaną tapicerką, a marka Ridea grzejniki, które były wykończone materiałem przypominającym w dotyku welur.

Korpus wanny Bette został wykonany z emaliowanej stali a obudowa z tkaniny odpornej na działanie wody. Za design tego projektu odpowiada studio Tesseraux + Partners, tkanina pochodzi z oferty JAB Anstoetz a tekstylną obudowę wykonał zakład Bielefelder Werkstätten.

Grzejniki pokazywane na stoisku marki Ridea (zaprojektowanym przez studio Meneghello Paolelli Associati) utrzymane były w jednym kolorze tworząc z elementami konstrykcyjnymi ekspozycji wizualną całość. Również pod względem wykończenia przypominającego w dotyku welur.

I wprawdzie przedstawiciele każdej z tych marek twierdzili, że powyższe produkty są prototypami - nie będą na razie seryjnie wprowadzane na rynek, jednak były pokazywane by wysondować jak rynek ten na te ekstrawaganckie propozycje zareaguje.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA