REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Do końca września przybyło 830 tys. m kw. powierzchni magazynowej

  • Autor: mat. prasowe, AK
  • 12 lis 2015 09:39
Do końca września przybyło 830 tys. m kw. powierzchni magazynowej
fot. Shutterstock

Łączna podaż powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce na koniec września 2015 r. wyniosła ponad 9,75 miliona m kw. To oznacza wzrost o 5% w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego roku oraz zwiększenie o 15% w skali roku.

REKLAMA

Dane o rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych przedstawia najnowszy raport "BNP Paribas Real Estate Poland At a Glance III kw. 2015. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce". W ciągu pierwszych trzech kwartałów na rynek dostarczono 830 000 m kw., a w budowie znajduje się dalsze 750 000 m kw., których realizacja planowana jest w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Wskaźnik powierzchni niewynajętych wzrósł nieznacznie o 0,2 punktu procentowego do poziomu 5,8%, głównie w efekcie znaczącego wzrostu wolumenu powierzchni oddanej do użytku, który osiągnął poziom około 420 000 m kw. Należy zauważyć, że w odniesieniu do znacznej części powierzchni będącej w przygotowaniu zostały zawarte umowy przednajmu i obejmowała ona również projekty dedykowane typu ‘built-to-suit’, i dlatego też wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętych stanowi jedynie krótkoterminowe zawahanie sytuacji na rynku.

Zainteresowanie aktywami magazynowymi i przemysłowymi ze strony inwestorów utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na kompresję stóp kapitalizacji o 0,5 punktów bazowych r/r, która osiągnęła obecnie poziom 7,0%.

- Pomimo dużej ilości kapitału zainteresowanego inwestycjami, niewielka dostępność na rynku produktów wysokiej jakości powoduje spadek wartości transakcji w stosunku do roku ubiegłego. Pomiędzy styczniem a wrześniem 2015 roku doszło do zawarcia jedynie sześciu transakcji o łącznej wartości sięgającej 247 milionów euro i jeśli tendencja się utrzyma, to wolumen transakcji będzie prawie o jedną trzecią niższy w stosunku do 2014 roku – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Zakładając, iż wszystkie obecnie negocjowane transakcje inwestycyjne zostaną podpisane zgodnie z założonym harmonogramem, wartość ta na koniec roku może osiągnąć poziom około 500 milionów euro. Będzie to stanowić spadek o 28% w porównaniu z rekordowym rokiem 2014, kiedy wolumen inwestycji w sektor magazynowy wyniósł 700 milionów euro.

Czynsze utrzymują się na stałym poziomie już od kilku lat i w krótkim i średnim horyzoncie czasowym nie należy spodziewać się zmian w tym zakresie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA