Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dobre perspektywy dla rynku budowlanego. Trzeba wykorzystać potencjał

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 30 paź 2014 10:10
Dobre perspektywy dla rynku budowlanego. Trzeba wykorzystać potencjał
Uczestnicy dyskusji panelowej podczas Konferencji "Monitoring Rynku Budowlanego 2014", 28.10.2014 r. Warszawa, fot. ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku
Dobre perspektywy dla rynku budowlanego. Trzeba wykorzystać potencjał
Dobre perspektywy dla rynku budowlanego. Trzeba wykorzystać potencjał
Dobre perspektywy dla rynku budowlanego. Trzeba wykorzystać potencjał
Dobre perspektywy dla rynku budowlanego. Trzeba wykorzystać potencjał

O wyzwaniach i perspektywie rozwoju rynku budowlanego w Polsce w najbliższych latach przedstawiciele branży rozmawiali podczas tegorocznej konferencji „Monitoring Rynku Budowlanego”.

REKLAMA

Spotkanie odbyło się 28 października w warszawskim hotelu Sound Garden. XVII edycję konferencji zorganizowała agencja badawcza ASM. Rozpoczęło ją wystąpienie Piotra Stycznia, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa w latach 2005-2013, który mówił o budownictwie w erze optymalizacji i informatyzacji. Styczeń podkreślał znaczenie wyznaczania najlepszego rozwiązania w procesie pracy w poszczególnych etapach inwestycji – od projektowania do kierowania gotowej nieruchomości na rynek. Sporo uwagi poświęcił też informatyzacji, jako narzędziu w procesie inwestycji, wykorzystywanego podczas analizy cech nieruchomości niezabudowanych, samych budynków czy też ich części.

Konferencja była podzielona na trzy części: analityczną, sesję panelową oraz marketingową.

Analiza zmian na rynku

W części analityczno-prognostycznej eksperci ASM oraz Obligo przeanalizowali sytuację budownictwa w Polsce i jego przyszłość w kontekście rozwoju gospodarczego i stanu finansów państwa.

W prezentacji przyszłość polskiego budownictwa na tle sytuacji gospodarczej kraju omówiono czynniki wpływające na wzrost gospodarczy. Oprócz rynku makroekonomicznego analiza obejmowała również rynek pracy i koniunkturę w budownictwie. Przedstawiona została kondycja polskiego budownictwa obejmująca dynamikę i wartość produkcji budowlano-montażowej oraz prognozy jej rozwoju na rok 2015.

- Rok 2015 będzie czasem m.in. dużych projektów energetycznych i infrastrukturalnych, co będzie oddechem dla firm budowlanych. Jednak to dotyczyć będzie raczej dopiero II połowy przyszłego roku. Prognozujemy prawie 7% wzrost w produkcji budowlanej, która powinna osiągnąć 88,4 mld zł – mówiła Beata Tomczak, główny analityk ASM.

Joanna Florczak-Czujwid z kolei przeanalizowała wyniki budownictwa mieszkalnego i niemieszkalnego oraz perspektywy ich rozwoju. Wg raportu ASM w budownictwie niemieszkalnym zakończył się boom budowlany. Ujemne dynamiki w liczbie przekazanych do użytku obiektów w 2013 roku nie dotyczą wyłącznie budownictwa mieszkalnego. Rok 2013 zakończył się spadkiem wartości wskaźnika również w budownictwie kubaturowym – jest to pierwszy od 3 lat spadek w tym typie budownictwa. Na koniec ubiegłego roku wyniósł on -2,6%. Jednak w porównaniu do 2011 roku odnotowujemy wzrost na poziomie 5,1%. Spadła także kubatura obiektów. Rok 2013 przyniósł ponad 22 tys. nowych obiektów niemieszkalnych.

W przypadku budownictwa mieszkalnego we wrześniu i październiku 2014 ustabilizowały się ceny mieszkań. Badacze zauważyli też, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym zbliżają się do tych z rynku wtórnego. W pierwszym wypadku obniżce cen sprzyja budowanie nowych obiektów w tańszych lokalizacjach, zaś rynek wtórny z racji lepszego ulokowania oferowanych mieszkań podnosi ceny. Generalnie jednak rok do roku notuje się stały wzrost cen mieszkań.

- Ten rok zakończymy na plusie jeżeli idzie o liczbę oddanych obiektów do użytkowania, a za dobry wyniki odpowiadać będą m.in. obiekty biurowe i magazyny - zauważa Joanna Florczak-Czujwid.

Zmiany w przepisach i finansach


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA