REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dom-Plast, czyli kolorowy świat sztucznych tworzyw

  • Autor: Leokadia Lubiniecka
  • 16 maj 2016 14:32
Dom-Plast, czyli kolorowy świat sztucznych tworzyw
Dom-Plast, czyli kolorowy świat sztucznych tworzyw
Dom-Plast, czyli kolorowy świat sztucznych tworzyw
Dom-Plast, czyli kolorowy świat sztucznych tworzyw

Andrzej Dębowski z maleńkiego rzemieślniczego warsztaciku zbudował DOM-PLAST - największą w Polsce fabrykę produkującą wyposażenie do mieszkań z tworzyw sztucznych.

REKLAMA

(artykuł ukazał się w kwietniu 1996 roku w "Łazience" nr 2/1996)

Andrzej Dębowski jeszcze nie całkiem dawno był jedynym właścicielem firmy DOM--PLAST w Słupsku, potem jej głównym akcjonariuszem. Obecnie jest prezesem spółki, zatrudnionym u amerykańskiego właściciela Rubber-maida.

Ceni w ludziach rzetelność i pasję. Od takich zależy sukces firmy - powiada. Za autorytet uznaje Leszka Balcerowicza. Wyzwaniem są dla niego skomplikowane problemy techniczne. W wolnych chwilach lubi poczytać prasę ekonomiczną. Odpoczywa w domku nad jeziorem, kocha szybkie samochody i dobrą kawę. W biznesie wyznaje zasadę reinwestowania zysku.

Marzenia o własnej firmie...

Andrzeja Dębowskiego trudno namówić na zwierzenia. To, co dla innych wydaje się pasjonujące, on sam często uważa za zwyczajne. Jest technikiem mechanikiem oraz absolwentem studium wynalazczości i ochrony patentowej. Pracował jako konstruktor w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Wtedy odniósł pierwszy sukces. Opatentował... bezpieczną nakrętkę na leki.

Dziesięć lat był na państwowej posadzie, aż pewnego dnia klamka zapadła. Spróbował szczęścia na swoim.

- Zgromadziłem tyle funduszy, aby założyć Zakład Produkcji Wyrobów z Tworzyw Sztucznych DOM-PLAST. Zatrudniłem kilku ludzi i ruszyła produkcja meblowych akcesoriów - wspomina. - Przyjmowałem zamówienia trudne, skomplikowane technicznie, których nie chcieli państwowi wytwórcy. Ja nie miałem wyboru. Opłaciło się! Zdobyłem wiele cennych doświadczeń. 

Duńska trampolina

W 1989 roku słupska firma znalazła się w trudnym położeniu. Kooperacja z podupadającymi fabrykami mebli weszła w fazę krytyczną. Blisko 75 proc. wyrobów nie miało odbiorców. Pomógł szczęśliwy traf. 

Duńska firma PLAST-TEAM szukała w Polsce partnera. Ofertę skierowała do wybranych zakładów. Podczas prób wdrożeniowych Polacy zepsuli przysłane z Danii formy wtryskowe.

Przypadkiem przywieziono je do DOM-PLASTU. Tam, w ciągu kilkunastu dni, przywrócono im techniczną sprawność. Lepszej rekomendacji Andrzej Dębowski nie potrzebował.

Współpraca z nowym partnerem zaczęła szybko przynosić rezultaty, DOM-PLAST zmienił profil produkcji. Zaczął wytwarzać artykuły wyposażenia wnętrz i gospodarstwa domowego. Z kooperanta stal się producentem. '

- Miałem świadomość, że aby utrzymać się na rynku, muszę produkować rzeczy funkcjonalne, estetyczne, przyciągające klienta kolorystyką i atrakcyjną ceną. Musiałem wprowadzić ogrom zmian technicznych i technologicznych - przekonuje prezes.

Największy pracodawca

Plan Balcerowicza i równouprawnienie sektorów otworzyły drogę do podjęcia w 1991 r. samodzielnego eksportu oraz przeznaczenia dochodu na inwestycje. Efekty okazały się nad podziw dobre i szybkie. W ciągu trzech lat firma zwiększyła zatrudnienie najpierw z 30 do 430 osób, a obecnie do ponad 600. Stała się największym prywatnym pracodawcą w stupskim.

Wyroby DOM-PLASTU pojawiały się nie tylko w sklepach całej Polski. Miski, wiadra, deski sedesowe, plastikowe kosze, półki, pojemniki na żywność i dziesiątki innych drobiazgów trafiły na rynki większości krajów europejskich, po zachodniej i wschodniej stronie granicy. Dotarły do Stanów Zjednoczonych i Kanady, jakością dorównywały produktom zagranicznym i przebijały je ceną. DOM-PLAST sprzedawał o 20 proc. taniej od innych producentów w kraju i blisko 50 proc. od zagranicznych. Stał się poważnym konkurentem, z którym trzeba się liczyć. Andrzej Dębowski „kosił” nagrody i wyróżnienia za menadżerskie sukcesy.

Akcje w górę


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA