REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Eksport polskich płytek: Niemcy największym rynkiem zbytu

  • Autor: Rynek Łazienek
  • 19 lip 2016 09:11
Eksport polskich płytek: Niemcy największym rynkiem zbytu
fot. Tubądzin

W 2015 roku z Polski wyeksportowano płytki ceramiczne za 227 mln EUR, czyli o 1,3% więcej niż w 2014 roku oraz o 0,5% więcej niż w 2013 roku. Ale to wcale nie oznacza, że sprzedaż na rynkach zagranicznych jest stabilna.

REKLAMA

Przeciwnie, takich zmian jak w eksporcie płytek z Polski w ciągu ostatnich trzech lat próżno szukać w innych branżach. A wszystko przez konflikt na Ukrainie.

Z raportu Centrum Analiz Branżowych „Rynek płytek ceramicznych w Polsce edycja 2015” wynika, że jeszcze dwa lata temu Ukraina była zdecydowanie największym zagranicznym rynkiem zbytu dla eksporterów z Polski. W 2013 roku polskie firmy sprzedały tam 11,6 mln m² płytek ceramicznych o łącznej wartości 42,6 mln EUR.

Konflikt we wschodniej części Ukrainy i idąca w ślad za tym recesja gospodarcza, skutecznie wyhamowały ekspansję polskich producentów płytek. W 2015 roku polskie firmy sprzedały na Ukrainie zaledwie 3,35 mln m² płytek ceramicznych o łącznej wartości 16,7 mln EUR. Oznacza to, że w ciągu zaledwie dwóch lat sprzedaż w tym kraju zmalała o ponad 70% w ujęciu ilościowym oraz o 60% wartościowo. Duże spadki eksportu odnotowano także w Rosji oraz Białorusi.

Polscy producenci płytek ceramicznych pozytywnie zareagowali na negatywne zmiany w Europie Wschodniej intensywnie budując sprzedaż w Niemczech, na Węgrzech czy Austrii. W 2015 roku w Niemczech sprzedano aż 8 mln m² płytek z Polski o łącznej wartości prawie 38 mln EUR.

Oznacza to, że wartość eksportu do tego kraju w ciągu dwóch lat wzrosła aż o połowę, a Niemcy stały się największym rynkiem zbytu dla polskich producentów płytek ceramicznych.
Stosunkowo dużo płytek z Polski trafia także do Czech i na Słowację, a w pierwszej piątce rynków eksportowych jest także Rumunia, gdzie po dużym spadku w 2014 roku, w ubiegłym sezonie nastąpiło odbicie do poziomu z 2013 roku.

Wykres. Główne kierunki eksportu płytek ceramicznych z Polski w latach 2013-2015 (w mln EUR)

Źródło: Raport Rynek płytek ceramicznych w Polsce edycja 2016, Centrum Analiz Branżowych


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA