Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Elektroniczne zawory termostatyczne - ciepło optymalnie dozowane

  • Autor: redakcja magazynu Łazienka
  • 28 lip 2014 08:46
Elektroniczne zawory termostatyczne - ciepło optymalnie dozowane
Elektroniczny termostat Danfoss / fot. Danfoss
Elektroniczne zawory termostatyczne - ciepło optymalnie dozowane
Elektroniczne zawory termostatyczne - ciepło optymalnie dozowane
Elektroniczne zawory termostatyczne - ciepło optymalnie dozowane
Elektroniczne zawory termostatyczne - ciepło optymalnie dozowane

Inwestorzy planując instalację grzewczą szukają rozwiązań umożliwiających redukcję zużycia energii cieplnej. Jednym z elementów oszczędzającej ciepło instalacji jest termostat umieszczony na grzejniku.

REKLAMA

Dziś zawory termostatyczne montowane są na praktycznie każdym nowym grzejniku (montuje się je po stronie przewodu zasilającego). Wspólnie z głowicą termostatyczną umożliwiającą nastawienie pożądanej temperatury sterują przepływem wody w grzejniku i pomagają utrzymać tę temperaturę w pomieszczeniu. Głowice termostatyczne to elementy zewnętrzne, wyeksponowane  i dlatego coraz bardziej estetyczne. Można np. dopasować kolor głowicy do barwy grzejnika i ściany. 

Najbardziej popularne są termostaty nastawiane ręcznie, ale na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane modele termostatów - regulowane elektronicznie.

Inteligentna optymalizacja

Modele elektroniczne umożliwiają jeszcze lepszą regulację ogrzewania. W ich przypadku możliwa jest zmiana parametrów pracy instalacji w cyklu dobowym czy tygodniowym. Programator elektroniczny, który jest ich częścią składową pozwala np. na ustawienie różnych poziomów temperatur w pomieszczeniu w różnych godzinach dnia, nierzadko z osobnym programem na każdy dzień tygodnia.

Regulacja taka dodatkowo obniża koszty zużycia energii cieplnej. Ustawianie zaworu elektronicznego może odbywać się na termostacie zasilanym bateriami umieszczonym na grzejniku, bądź zdalnie, np. przy użyciu pilota lub umieszczonego na ścianie sterownika.

Oprócz zwiększonych możliwości regulacji temperatury, termostaty elektroniczne mogą też posiadać dodatkowe funkcje, takie jak np. automatyczne zamykanie w przypadku dopływu zimnego powietrza z otwartego okna, funkcję ochrony przed osadzaniem się kamienia (jeśli  w  ciągu tygodnia  zawór  nie  zostanie  nawet  raz  w  pełni  otwarty, termostat  automatycznie otwiera na krótko zawór), funkcję  ochrony przed mrozem (jeśli  temperatura w pomieszczeniu spada  poniżej  4°C,  termostat otwiera  zawór aż  temperatura wzrośnie powyżej 6°C), czy zabezpieczenie przed niepożądanymi zmianami programu przez dzieci.

Wiele funkcji

Przykładem zastosowania elektroniki w termostatach może być głowica HR40 firmy Honeywell. Wyposażona jest w funkcje zabezpieczenia przed zablokowaniem się zaworu, zabezpieczenie przeciwmrozowe oraz sygnalizację wymiany baterii. Głowica ta wybiera między 2 poziomami temperatur (komfortu i ekonomicznego) bazując na tygodniowym programie czasowym, który może być dowolnie tworzony z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb użytkownika.

Elektroniczne rozwiązania w dziedzinie termostatów grzejnikowych oferuje również firma Danfoss, a dokładniej produkty z systemu living by Danfoss. Termostat living eco z tej serii posiada ww funkcję otwartego okna, tryb wakacyjny pozwalający na obniżenie temperatury podczas dłuższej nieobecności i podwyższenie jej tuż przed przyjazdem domowników. Wszystkie ustawienia i tryby widoczne są na ciekłokrystalicznym podświetlanym wyświetlaczu umieszczonym na urządzeniu. Living eco dostarczany jest  z  wraz z dwoma wstępnie ustawionymi programami, które umożliwiają ustawienie różnych temperatur w domu   w zależności od pory dnia.


Sterowane zdalnie


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA