REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Fachowi wykonawcy wybierają pracę w Niemczech?

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 04 maj 2016 17:18
Fachowi wykonawcy wybierają pracę w Niemczech?
Już co trzeci badany rozważający wyjazd za granicę do pracy, wskazuje kierunek niemiecki. Jeszcze do niedawna prym wiodła Wielka Brytania. Fot. Shutterstock

Z danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich 4 lat liczba Polaków pracujących w Niemczech wzrosła prawie 2-krotnie. Z najnowszych badań Work Service wynika, że Niemcy to kraj pierwszego wyboru dla Polaków, którzy myślą o emigracji zarobkowej.

REKLAMA

Obecnie u naszego zachodniego sąsiada zatrudnienie znajduje 354 tys. rodaków. 1 maja br. mija 5 lat od otwarcia niemieckiego rynku pracy dla polskich pracowników. Według Bundesagentur fur Arbeit w maju 2011 r. w Niemczech pracowało 184 tys. Polaków, a w styczniu br. było to już 354 tys. osób, co oznacza wzrost o 51 %. Polacy wybierają niemiecki rynek pracy przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki i większą dostępność pracy. 

- Silna gospodarka, olbrzymi potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, a także stała dynamika wzrostu sprawiają, że Polacy coraz częściej wybierają Niemcy jako kraj, w którym chcą żyć i pracować. Z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, który w całości opublikujemy w maju wynika, że 34% naszych rodaków, jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi już po raz drugi wyprzedzili, zajmującą do tej pory pierwsze miejsce, Wielką Brytanię – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. - Dodatkową zachętą do pracy w Niemczech jest także ustawowa stawka godzinowa na poziomie 8,5 euro, którą Niemcy wprowadzili w ubiegłym roku – dodaje Inglot.

Polak nie tylko do prac sezonowych

W latach 90-tych Polacy jeździli do Niemiec głównie do pracy sezonowej na tzw. szparagi. Obecnie znajdują zatrudnienie nie tylko przy zbiorach owoców i warzyw, ale coraz częściej jako wykwalifikowani rzemieślnicy, hydraulicy, cieśle, dekarze i monterzy na liniach produkcyjnych.

Polacy pracują także w branży budowlanej jako pracownicy fizyczni, ale również jako kierownicy budowy czy inżynierowie.

Coraz więcej osób z Polski zasila tzw. biały personel. Odpływ lekarzy i pielęgniarek ze szpitali odczuwa polska służba zdrowia. Z danych Bundesagentur fur Arbeit wynika, że 305 tys. Polaków opłaca w Niemczech składki na ubezpieczenia społeczne. To więcej o 215 tys. niż jeszcze cztery lata temu.

Wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak: komisjonowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6000 zł brutto.

Podejmując zatrudnienie za pośrednictwem licencjonowanej agencji, pracownicy mają pewność co do jego legalności, rzetelności zagranicznego pracodawcy i gwarancję terminowej wypłaty wynagrodzeń. Ponadto mogą liczyć na zakwaterowanie i wsparcie polskiego koordynatora na miejscu – podsumowuje Artur Ragan, ekspert z Work Service Express.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA