Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Fot. Shutterstock

Firmy jak najszybciej muszą przygotować się do przesyłania znacznej części dokumentów podatkowych drogą elektroniczną. Ministerstwo Finansów ma już gotowy projekt ustawy.

REKLAMA

Jeśli projekt przygotowany przez Ministrstwo wejdzie w życie zgodnie z planem, to już od przyszłego roku większość deklaracji podatkowych podatnicy i przede wszystkim płatnicy będą musieli przesyłać urzędom skarbowym wyłącznie drogą elektroniczną. Mimo to przedsiebiorcy już dziś powinni przygotowowywać się do zmian, bo nawet jeśli wprowadzenie nowych przepisów ulegnie przesunięciu, to i tak zmiany nastąpią. Projektowane zmiany są bowiem kluczowe dla budowy polskiej e-gospodarki.

Projekt nowelizacji znajduje się w tej chwili na etapie ustaleń międzyresortowych i wedle założeń ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku, choć w opinii ekspertów początek 2016 roku jest równie prawdopodobny.

Na czym polegać mają zmiany? 

Będą one dotyczyły zarówno podatników sporządzających roczne zeznania podatkowe, jak i płatników informujących organy skarbowe o wywiązywaniu się z prawidłowego obliczania, pobierania i wpłacania kwot na podatek PIT lub podatek u źródła.

Płatnicy PIT oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika tego podatku od 1 stycznia 2015 r. będą mieli obowiązek składania do urzędów skarbowych deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-40 wyłącznie drogą elektroniczną.

Z tego obowiązku zostaną zwolnione najmniejsze firmy, które sporządzają informacje dla maksymalnie pięciu osób w ciągu roku i zarazem niekorzystające z usług biur rachunkowych. Nowe przepisy obejmą również podatników CIT i składających deklaracje dotyczące podatku u źródła (obowiązek złożenia deklaracji elektronicznie przez płatnika tego podatku w kontekście transakcji z podatnikami zagranicznymi).

Eksperci Deloitte, którzy przeanalizowali projekt zmian, podkreślają że nie należy wykluczać możliwości, iż ustawodawca nowy obowiazek zastosuje także wobec deklaracji VAT.

Skróci się termin składania deklaracji PIT w formie papierowej - będzie on upływał z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, a w przypadku formy elektronicznej z końcem lutego.

Przedsiębiorca zyska, ale w dłuższej perspektywie 

Wysyłanie deklaracji wyłącznie elektronicznie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, ale wymaga wpierw zakupu e-podpisu czy dostosowania systemów informatycznych. Osoby prowadzące małe i mikroprzedsiębiorstwa, które mają problemy z obsługą internetu będą musiały nauczyć się nowych umiejętności. Nowe regulacje stworzą m.in. szansę na wprowadzenie elektronicznej wymiany deklaracji między firmą, a jej pracownikami. Do wprowadzanych zmian firmy jednak muszą się gruntownie przygotować - zwlaszcza pod kątem stosowanych technologii.

Z kolei dla dużych firm wyzwaniem będzie przygotowanie systemów ERP, FK, kadrowych i HR do obsługi e-deklaracji. Obecnie istnieje niewiele systemów takiej klasy jak ERP, które umożliwiają udostępnianie wszystkich obowiązkowych deklaracji w formacie elektronicznym wymaganym przez przepisy – przestrzega Ernest Frankowski, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego firmy Deloitte. 

(źródło: Deloitte)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA